|
Lakota Tech
vs.
Pine Ridge
|
4:30 PM MT
|
Lakota Tech High School
|
3-2 (26-28, 21-25, 29-27, 25-22, 15-7)
|
|
|
|
|
Aberdeen Roncalli
vs.
Tiospa Zina
|
5:00 PM CT
|
Aberdeen Catholic Schools
|
3-0 (25-17, 25-10, 25-19)
|
5:00 C, 6:00 JV, 7:30 Varsity Rolling Schedule
|
|
|
|
Britton-Hecla
vs.
Webster Area
|
5:00 PM CT
|
Britton-Hecla Arena
|
3-0 (25-22, 25-18, 26-24)
|
C/JV/V games
|
|
|
|
Sisseton
vs.
Groton Area
|
5:00 PM CT
|
Sisseton High School
|
3-1 (25-19, 26-24, 25-8, 25-23)
|
|
|
|
|
Platte-Geddes
vs.
Colome
|
5:15 PM CT
|
Platte-Geddes Elementary and Multi-Purpose Room
|
3-0 (25-15, 25-5, 25-14)
|
C 5:15, JV 6:30
|
|
|
|
Waubay/Summit
vs.
Ipswich
|
6:00 PM CT
|
Waubay School Gym
|
3-0 (25-11, 25-8, 25-15)
|
|
|
|
|
North Central
vs.
Faulkton Area
|
6:30 PM CT
|
Edmunds Central High School
|
3-0 (25-12, 25-15, 25-14)
|
JV 6:30 PM; Varsity 7:45 PM
|
|
|
|
Sanborn Central/Woonsocket
vs.
Ethan
|
6:30 PM CT
|
Sanborn Central High School
|
3-0 (25-17, 26-24, 25-23)
|
|
|
|
|
Crow Creek
vs.
Cheyenne-Eagle Butte
|
6:30 PM CT
|
Stephan
|
3-1 (13-25, 25-22, 23-25, 25-27)
|
|
|
|
|
Valentine, NE
vs.
Winner
|
6:30 PM CT
|
Valentine High School
|
3-2 (22-25, 28-26, 9-25, 25-17, 15-9)
|
|
|
|
|
Wall
vs.
Lead-Deadwood
|
6:30 PM MT
|
Wall High School
|
3-0 (25-18, 25-11, 25-18)
|
"C" Game @ 4:30pm, followed by JV, V
|
|
|
|
Tri-Valley
vs.
Lennox
|
6:45 PM CT
|
Tri-Valley High School
|
3-2 (22-25, 25-13, 20-25, 28-26, 15-8)
|
C 4:30 JV 5:30 Varsity 6:45
|
|
|
|
Canton
vs.
Irene-Wakonda
|
7:00 PM CT
|
Canton High School
|
3-0 (25-6, 25-10, 25-23)
|
C @ 4:30 JV @ 5:45
|
|
|
|
Custer
vs.
Newell
|
7:00 PM MT
|
Custer Armory
|
3-0 (25-19, 25-18, 25-14)
|
|
|
|
|
Florence/Henry
vs.
Arlington
|
7:00 PM CT
|
Florence School District 14-1
|
3-0 (25-10, 25-20, 25-15)
|
8th at 4:00, 7th/C at 5:00, JV at 6:00
|
|
|
|
Hot Springs
vs.
St. Thomas More
|
7:00 PM MT
|
Hot Springs High School
|
3-2 (25-22, 16-25, 25-19, 22-25, 15-9)
|
C-5:00/JV-6:00/Var-7:00
|
|
|
|
Rapid City Christian
vs.
Sturgis Brown
|
7:00 PM MT
|
Rapid City Christian School
|
3-0 (25-9, 25-18, 25-15)
|
4:30 - C2 / 5:30 - C1 / JV - 6:30/ Varsity - 7:30
|
|
|
|
Redfield
vs.
Deuel
|
7:00 PM CT
|
Redfield Jr-Sr High School
|
3-0 (25-7, 25-18, 25-17)
|
C at 5:00 pm, JV at 6:00 pm
|
|
|
|
Vermillion
vs.
South Sioux City, NE
|
7:00 PM CT
|
Vermillion High School
|
3-0 (27-25, 25-10, 29-27)
|
4:30 C match 5:30 JV match
|
|
|
|
West Central
vs.
Madison
|
7:00 PM CT
|
West Central High School
|
3-0 (25-27, 25-11, 25-18)
|
C game- 4:30; JV- 5:45
|
|
|
|
Baltic
vs.
Garretson
|
7:15 PM CT
|
Baltic High School
|
3-0 (25-21, 25-22, 25-18)
|
|
|
|
|
Dakota Valley
vs.
Elk Point-Jefferson
|
7:15 PM CT
|
Dakota Valley High School
|
3-0 (25-15, 25-18, 25-12)
|
|
|
|
|
Great Plains Lutheran
vs.
Tri-State, ND
|
7:15 PM CT
|
Great Plains Lutheran HS
|
3-2 (27-25, 19-25, 14-25, 25-19, 15-12)
|
5:00 C, 6:15 JV
|
|
|
|
Hamlin
vs.
Flandreau
|
7:15 PM CT
|
Hamlin School
|
3-2 (25-15, 15-25, 22-25, 25-15, 15-7)
|
C - 5:00pm, JV - 6:00pm
|
|
|
|
Estelline/Hendricks
vs.
Wilmot
|
7:15 PM CT
|
Hendricks
|
3-0 (25-14, 25-12, 25-5)
|
|
|
|
|
McCook Central/Montrose
vs.
Parker
|
7:15 PM CT
|
Montrose School District
|
3-0 (25-12, 25-14, 25-22)
|
|
|
|
|
Beresford
vs.
Yankton
|
7:30 PM CT
|
Beresford High School
|
3-2 (25-15, 17-25, 25-20, 21-25, 15-13)
|
|
|
|
|
Dell Rapids
vs.
Sioux Falls Christian
|
7:30 PM CT
|
Dell Rapids High School
|
3-0 (25-15, 25-17, 25-23)
|
C @ 5:00; JV @ 6:15
|
|
|
|
Milbank
vs.
Clark/Willow Lake
|
7:30 PM CT
|
Milbank Armory Gym
|
3-1 (25-21, 23-25, 25-14, 25-15)
|
|
|
|
|
Miller
vs.
Sully Buttes
|
7:30 PM CT
|
Miller Armory
|
3-0 (25-19, 25-10, 25-10)
|
JV - 6:15pm; C - 5:00pm; 8th Grade - 5:00pm; 7th Grade - 4:15pm
|
|
|
|
Mobridge-Pollock
vs.
Potter County
|
7:30 PM CT
|
Mobridge High School
|
3-0 (25-18, 30-28, 25-9)
|
JV 6:30; V 7:30 pm
|
|
|
|
Herreid/Selby Area
vs.
McLaughlin
|
7:30 PM CT
|
Selby Area High School
|
3-0 (25-12, 25-12, 25-17)
|
|
|
|
|
Wagner
vs.
Chamberlain
|
7:45 PM CT
|
Wagner High School
|
3-0 (25-5, 25-6, 25-8)
|
5:15 C 6:15 PM JV Start time
|
|
|
|
Kimball/White Lake
vs.
Burke
|
7:45 PM CT
|
White Lake School
|
3-0 (25-17, 25-22, 25-18)
|
6:30 JV Start, C-match at 5:15
|
|
|