|
McIntosh
vs.
Bison
|
4:00 PM MT
|
McIntosh
|
3-1 (25-10, 25-21, 23-25, 25-14)
|
Varsity/JV/JH
|
|
|
|
Cheyenne-Eagle Butte
vs.
Potter County
|
4:30 PM MT
|
Eagle Butte School District
|
3-1 (25-21, 25-15, 21-25, 25-11)
|
|
|
|
|
Little Wound
vs.
Pine Ridge
|
4:30 PM MT
|
Little Wound School
|
3-2 (25-17, 23-25, 22-25, 25-17, 15-6)
|
Parents Night
|
|
|
|
Newell
vs.
Edgemont
|
5:00 PM MT
|
Edgemont
|
3-0 (25-18, 25-15, 26-24)
|
|
|
|
|
Elk Point-Jefferson
vs.
South Sioux City, NE
|
5:00 PM CT
|
Elk Point-Jefferson High School
|
3-0 (25-18, 25-17, 25-17)
|
C@5:00 JV@6:15
|
|
|
|
Faith
vs.
Dupree
|
5:00 PM MT
|
Faith Community Center
|
3-0 (25-16, 25-23, 25-20)
|
|
|
|
|
Lead-Deadwood
vs.
New Underwood
|
5:00 PM MT
|
Lead-Deadwood High School
|
3-0 (25-19, 25-11, 25-15)
|
C at 5:00, JV at 6:00, Varsity to follow - rolling schedule
|
|
|
|
McLaughlin
vs.
Standing Rock, ND
|
5:00 PM MT
|
McLaughlin High School
|
3-1 (25-18, 25-23, 25-27, 25-16)
|
|
|
|
|
Alcester-Hudson
vs.
Irene-Wakonda
|
5:15 PM CT
|
Alcester-Hudson School District
|
3-2 (18-25, 25-22, 25-23, 18-25, 15-12)
|
|
|
|
|
Sully Buttes
vs.
Stanley County
|
5:15 PM CT
|
Sully Buttes High School
|
3-1 (24-26, 25-23, 25-20, 25-11)
|
5:15 C game, JV and Varsity to Follow
|
|
|
|
Lemmon
vs.
Grant County, ND
|
5:30 PM MT
|
Armory
|
3-2 (24-26, 25-18, 25-19, 22-25, 15-11)
|
JV/V JV starts at 5:30
|
|
|
|
Harding County
vs.
Carter County, MT
|
5:30 PM MT
|
Harding County School Gymnasium
|
3-1 (25-20, 25-20, 20-25, 25-19)
|
JV starts at 5:30 followed by Varsity
|
|
|
|
Kadoka Area
vs.
White River
|
5:30 PM MT
|
Kadoka Area High School
|
3-1 (19-25, 25-19, 25-19, 25-9)
|
|
|
|
|
Mobridge-Pollock
vs.
Aberdeen Roncalli
|
5:30 PM CT
|
Mobridge High School
|
3-1 (25-20, 16-25, 25-17, 25-16)
|
|
|
|
|
Oelrichs
vs.
Lakota Tech
|
5:30 PM MT
|
Oelrichs Public School
|
3-0 (25-19, 25-12, 25-14)
|
|
|
|
|
Arlington
vs.
Sioux Valley
|
6:00 PM CT
|
Cossack Center
|
3-0 (25-21, 25-23, 26-24)
|
|
|
|
|
Deubrook Area
vs.
Dell Rapids
|
6:00 PM CT
|
Deubrook Area High School
|
3-0 (25-19, 25-21, 25-14)
|
C-Match Begins at 5pm
|
|
|
|
Langford Area
vs.
Webster Area
|
6:00 PM CT
|
Langford High School
|
3-0 (25-19, 25-14, 25-22)
|
|
|
|
|
Sisseton
vs.
Waverly-South Shore
|
6:00 PM CT
|
Sisseton High School
|
3-1 (24-5, 21-25, 25-5, 25-11)
|
|
|
|
|
Viborg-Hurley
vs.
Freeman Academy/Marion
|
6:00 PM CT
|
Viborg-Hurley High School VHHS - Viborg
|
3-0 (25-15, 26-24, 25-19)
|
|
|
|
|
Clark/Willow Lake
vs.
Flandreau
|
6:00 PM CT
|
Willow Lake
|
3-0 (25-20, 25-22, 25-20)
|
|
|
|
|
Colman-Egan
vs.
Bridgewater-Emery
|
6:15 PM CT
|
Colman-Egan Area School
|
3-0 ()
|
|
|
|
|
De Smet
vs.
Hamlin
|
6:15 PM CT
|
De Smet High School
|
3-0 (25-22, 25-17, 25-11)
|
|
|
|
|
Freeman
vs.
Oldham-Ramona/Rutland
|
6:15 PM CT
|
Freeman High School
|
3-1 (25-23, 25-23, 23-25, 25-18)
|
|
|
|
|
Hanson
vs.
Menno
|
6:15 PM CT
|
Hanson High School
|
3-0 (25-20, 25-21, 25-19)
|
|
|
|
|
Sunshine Bible Academy
vs.
Wessington Springs
|
6:15 PM CT
|
SBA Event Center
|
3-0 (25-5, 25-6, 25-7)
|
"C" match @ 5:15 pm
|
|
|
|
Wilmot
vs.
Waubay/Summit
|
6:15 PM CT
|
Wilmot High School
|
3-1 (25-20, 21-25, 25-17, 25-9)
|
|
|
|
|
Ethan
vs.
Howard
|
6:30 PM CT
|
Ethan High School
|
3-0 (25-15, 25-15, 25-23)
|
|
|
|
|
Leola/Frederick Area
vs.
Aberdeen Christian
|
6:30 PM CT
|
Frederick Area School District
|
3-0 (25-20, 25-11, 25-21)
|
|
|
|
|
Highmore-Harrold
vs.
Wolsey-Wessington
|
6:30 PM CT
|
Hyde County Memorial Auditorium
|
3-0 (25-4, 25-20, 25-8)
|
|
|
|
|
Jones County
vs.
Lyman
|
6:30 PM CT
|
Jones County Harrold Thune Auditorium
|
3-0 (25-19, 28-26, 27-25)
|
|
|
|
|
Lower Brule
vs.
St. Francis Indian
|
6:30 PM CT
|
Lower Brule High School
|
3-0 (25-9, 25-17, 25-16)
|
|
|
|
|
Todd County
vs.
Valentine, NE
|
6:30 PM CT
|
Todd County High School Todd County High School
|
3-0 (25-5, 25-10, 25-4)
|
|
|
|
|
Tripp-Delmont/Armour
vs.
Marty
|
6:30 PM CT
|
Tripp-Delmont School District 33-5
|
3-0 (25-3, 25-8, 25-13)
|
|
|
|
|
Warner
vs.
Redfield
|
6:30 PM CT
|
Warner High School
|
3-0 (25-10, 25-3, 25-15)
|
7th at 5:15, C at 5:15, 8th at 6:30, JV at 6:30, Varsity to follow
|
|
|
|
Iroquois/Lake Preston
vs.
Sanborn Central/Woonsocket
|
6:30 PM CT
|
Woonsocket Public School
|
3-2 (25-20, 19-25, 23-25, 25-20, 16-14)
|
|
|
|
|
Belle Fourche
vs.
Spearfish
|
7:00 PM MT
|
Belle Fourche High School
|
3-2 (20-25, 23-25, 25-21, 25-21, 15-8)
|
C 5:00 / JV 6:00 / V 7:00
|
|
|
|
Bon Homme
vs.
Scotland
|
7:00 PM CT
|
Bon Homme High School
|
3-1 (22-25, 25-21, 25-13, 25-14)
|
Senior Night
|
|
|
|
Brookings
vs.
Sioux Falls Washington
|
7:00 PM CT
|
Brookings High School
|
3-0 (25-16, 25-18, 25-12)
|
|
|
|
|
Custer
vs.
Mahpíya Lúta
|
7:00 PM MT
|
Custer Armory
|
3-2 (25-23, 8-25, 17-25, 27-25, 15-8)
|
C - 5:00 / JV - 6:00
|
|
|
|
Gayville-Volin
vs.
Sioux Falls Lutheran
|
7:00 PM CT
|
Gayville-Volin High School
|
3-0 (25-14, 26-24, 25-9)
|
8th grade, followed by JV at TBD, Varsity to follow
|
|
|
|
Harrisburg
vs.
Pierre T.F. Riggs
|
7:00 PM CT
|
Harrisburg High School
|
3-0 (25-21, 25-23, 25-20)
|
|
|
|
|
Florence/Henry
vs.
Northwestern
|
7:00 PM CT
|
Henry High School
|
3-1 (17-25, 25-12, 25-9, 25-17)
|
C @ 5:00, JV @ 6:00, V @ 7:00
|
|
|
|
Lennox
vs.
Dakota Valley
|
7:00 PM CT
|
Lennox High School
|
3-0 (25-14, 25-12, 25-13)
|
C @ 5:00 B @ 6:00
|
|
|
|
Parker
vs.
Canton
|
7:00 PM CT
|
Parker High School
|
3-0 (25-16, 25-9, 25-13)
|
|
|
|
|
Vermillion
vs.
Ponca, NE
|
7:00 PM CT
|
Ponca High School
|
3-1 (23-25, 25-19, 25-15, 25-17)
|
|
|
|
|
Rapid City Christian
vs.
Hot Springs
|
7:00 PM MT
|
Rapid City Christian School
|
3-0 (25-9, 25-18, 25-9)
|
C @ 5:00 JV @ 6:00
|
|
|
|
Rapid City Stevens
vs.
Douglas
|
7:00 PM MT
|
Rapid City Stevens
|
3-0 (25-17, 25-19, 25-17)
|
|
|
|
|
Sioux Falls Roosevelt
vs.
Huron
|
7:00 PM CT
|
Roosevelt High School Roosevelt High School
|
3-2 (21-25, 25-21, 27-25, 20-25, 15-13)
|
Meet the Riders Night
|
|
|
|
Sioux Falls Christian
vs.
Tri-Valley
|
7:00 PM CT
|
Sioux Falls Christian School
|
3-0 (25-11, 25-1, 25-10)
|
C @ 5:00, JV @ 6:00
|
|
|
|
Sioux Falls Jefferson
vs.
Mitchell
|
7:00 PM CT
|
Sioux Falls Jefferson High School
|
3-0 (25-23, 25-16, 25-23)
|
|
|
|
|
St. Thomas More
vs.
Hill City
|
7:00 PM MT
|
St. Thomas More High School
|
3-1 (19-25, 25-19, 25-21, 25-20)
|
C-5:00/JV-6:00/Var-7:00
|
|
|
|
Tea Area
vs.
Beresford
|
7:00 PM CT
|
Tea Area High School
|
3-1 (25-12, 18-25, 25-19, 25-17)
|
C @ 4:30pm / JV @ 5:45pm
|
|
|
|
Wall
vs.
Philip
|
7:00 PM MT
|
Wall High School
|
3-0 (25-16, 25-21, 28-26)
|
"C" Game @ 5pm, followed by JV, V
|
|
|
|
Watertown
vs.
Sioux Falls Lincoln
|
7:00 PM CT
|
Watertown Civic Arena
|
3-1 (20-25, 25-23, 25-23, 25-15)
|
|
|
|
|
Chester
vs.
West Central
|
7:00 PM CT
|
West Central High School
|
3-0 (25-13, 25-18, 25-15)
|
C match starts at 4:30 followed by jv
|
|
|
|
Elkton-Lake Benton
vs.
Deuel
|
7:15 PM CT
|
Lake Benton Public School
|
3-0 (25-9, 25-16, 25-16)
|
|
|
|
|
McCook Central/Montrose
vs.
Garretson
|
7:15 PM CT
|
McCook Central School District
|
3-2 (17-25, 25-23, 25-27, 25-14, 15-13)
|
Salem
|
|
|
|
Dell Rapids St. Mary
vs.
Centerville
|
7:15 PM CT
|
St. Mary High School
|
3-0 (25-8, 25-12, 25-18)
|
JV @ 6:00, Varsity to follow
|
|
|
|
Milbank
vs.
Madison
|
7:30 PM CT
|
Milbank Armory Gym
|
3-0 (25-17, 25-21, 25-22)
|
|
|
|
|
Miller
vs.
Platte-Geddes
|
7:30 PM CT
|
Miller Armory
|
3-0 (25-12, 27-25, 25-20)
|
JV - 6:15pm; C - 5:00pm; 8th Grade - 5:00pm; 7th Grade - 4:15pm
|
|
|
|
Herreid/Selby Area
vs.
Faulkton Area
|
7:30 PM CT
|
Selby Area High School
|
3-0 (25-10, 25-22, 25-15)
|
|
|
|
|
Wagner
vs.
Parkston
|
7:30 PM CT
|
Wagner High School
|
3-0 (25-20, 25-18, 25-21)
|
5:15 C 6:15 PM JV Start time
|
|
|
|
Burke
vs.
Andes Central/Dakota Christian
|
7:45 PM CT
|
Burke High School
|
3-0 (25-11, 25-10, 25-8)
|
JV starts at 6:30, C-match at 5:15
|
|
|
|
Chamberlain
vs.
Winner
|
7:45 PM CT
|
Chamberlain Armory
|
3-0 (25-21, 25-16, 25-17)
|
C - 5:15, JV 6:30, V - 7:45
|
|
|
|
Mount Vernon/Plankinton
vs.
Kimball/White Lake
|
7:45 PM CT
|
Plankinton
|
3-2 (16-25, 25-23, 25-22, 23-25, 15-10)
|
6:30 JV Start
|
|
|
|
Gregory
vs.
Colome
|
8:00 PM CT
|
Gregory Memorial Auditorium
|
3-0 (25-22, 25-9, 25-18)
|
|
|
|