|
Viborg-Hurley
vs.
Lakota Tech
|
12:00 AM CT
|
Andes Central High School
|
2-0 (25-19, 25-20)
|
AC/DC Thunder Nation Tourney
|
|
|
|
Viborg-Hurley
vs.
Crow Creek
|
12:00 AM CT
|
Andes Central High School
|
2-0 (25-11, 25-20)
|
AC/DC Thunder Nation Tourney
|
|
|
|
Todd County
vs.
Bennett County
|
12:00 AM MT
|
Douglas High School
|
2-0 (25-13, 25-21)
|
Douglas Invite
|
|
|
|
Groton Area
vs.
Beresford
|
12:00 AM CT
|
Milbank Armory Gym
|
2-1 (25-19, 22-25, 25-18)
|
|
|
|
|
Sisseton
vs.
Beresford
|
12:00 AM CT
|
Milbank Armory Gym
|
2-1 (22-25, 25-11, 25-19)
|
|
|
|
|
Groton Area
vs.
Great Plains Lutheran
|
12:00 AM CT
|
Milbank Elementary Gym
|
2-0 (25-20, 25-16)
|
|
|
|
|
Vermillion
vs.
West Central
|
12:00 AM CT
|
West Central High School
|
2-0 (25-23, 30-28)
|
|
|
|
|
Madison
vs.
Vermillion
|
12:00 AM CT
|
West Central High School West Central High School Main Gym
|
2-0 (28-26, 25-20)
|
|
|
|
|
Madison
vs.
Canton
|
12:00 AM CT
|
West Central High School West Central High School Main Gym
|
2-0 (25-12, 25-18)
|
|
|
|
|
Madison
vs.
Tea Area
|
12:00 AM CT
|
West Central High School West Central High School Main Gym
|
2-1 (19-25, 25-20, 25-19)
|
|
|
|
|
Madison
vs.
Tri-Valley
|
12:00 AM CT
|
West Central High School West Central High School Main Gym
|
2-1 (15-25, 25-14, 25-17)
|
|
|
|
|
Dupree
vs.
Langford Area
|
8:00 AM CT
|
Miller Armory
|
2-0 (25-12, 25-15)
|
|
|
|
|
Dupree
vs.
Britton-Hecla
|
8:00 AM CT
|
Miller Armory
|
2-0 (25-8, 25-20)
|
Miller Quad
|
|
|
|
Sioux Falls Jefferson
vs.
Cherokee Washington, IA
|
8:30 AM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-0 (21-14, 21-17)
|
Heelan Classic Tournament
|
|
|
|
Wall
vs.
Pine Ridge
|
8:30 AM MT
|
Douglas High School
|
2-0 (25-16, 25-22)
|
Douglas Invitational - Pool Play
|
|
|
|
West Central
vs.
Tri-Valley
|
9:00 AM
|
|
2-0 (25-21, 26-24)
|
|
|
|
|
Douglas
vs.
Bennett County
|
9:00 AM MT
|
Douglas High School
|
2-0 (25-6, 25-11)
|
Douglas Tournament
|
|
|
|
Douglas
vs.
Todd County
|
9:00 AM MT
|
Douglas High School
|
2-0 (25-7, 25-8)
|
Douglas Tournament
|
|
|
|
Elkton-Lake Benton
vs.
Deubrook Area
|
9:00 AM CT
|
Elkton High School
|
2-0 (25-16, 25-15)
|
Dakota Valley Conference Tournament
|
|
|
|
Estelline/Hendricks
vs.
Dell Rapids St. Mary
|
9:00 AM CT
|
Estelline High School
|
2-1 (26-24, 24-26, 25-23)
|
DVC Tournament
|
|
|
|
Milbank
vs.
Beresford
|
9:00 AM CT
|
Milbank Armory Gym
|
2-0 (25-11, 25-19)
|
Varsity Tournament
|
|
|
|
Milbank
vs.
Sisseton
|
9:00 AM CT
|
Milbank Armory Gym
|
2-0 (26-24, 25-23)
|
Varsity Tournament
|
|
|
|
Lennox
vs.
Tea Area
|
9:00 AM CT
|
West Central High School
|
2-0 (25-23, 25-13)
|
|
|
|
|
Bishop Heelan, IA
vs.
Sioux Falls Jefferson
|
9:30 AM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-0 (21-15, 23-21)
|
Heelan Volleyball Invitational
|
|
|
|
Todd County
vs.
Bison
|
9:30 AM MT
|
Douglas High School
|
2-0 (25-11, 25-4)
|
Douglas Tourney
|
|
|
|
Menno
vs.
Crow Creek
|
10:00 AM CT
|
Andes Central High School
|
2-0 (25-19, 25-13)
|
AC/DC Thunder Nation Tourney
|
|
|
|
Hot Springs
vs.
St. Francis Indian
|
10:00 AM MT
|
Douglas High School
|
2-0 (25-10, 25-15)
|
Douglas Tournament
|
|
|
|
Elkton-Lake Benton
vs.
Castlewood
|
10:00 AM CT
|
Elkton High School
|
2-1 (27-25, 23-25, 25-22)
|
Dakota Valley Conference Tournament
|
|
|
|
Hamlin
vs.
Sioux Valley
|
10:00 AM CT
|
Milbank Armory Gym
|
2-1 (27-29, 27-25, 25-21)
|
|
|
|
|
Mobridge-Pollock
vs.
Beresford
|
10:00 AM CT
|
Milbank Armory Gym
|
2-1 (25-20, 24-26, 25-23)
|
Milbank Tournament
|
|
|
|
Miller
vs.
Takini
|
10:00 AM CT
|
Miller Armory
|
2-0 (25-1, 25-8)
|
Miller Invitational VB Tournament
|
|
|
|
Aberdeen Roncalli
vs.
Dupree
|
10:00 AM CT
|
Miller Armory
|
2-0 (25-19, 25-9)
|
Miller VB Tournament
|
|
|
|
Dell Rapids
vs.
Elk Point-Jefferson
|
10:00 AM CT
|
West Central High School
|
2-1 (27-25, 9-25, 28-26)
|
Dak XII Conference Tournament
|
|
|
|
Dakota Valley
vs.
Tea Area
|
10:00 AM CT
|
West Central High School
|
2-0 (25-9, 25-20)
|
|
|
|
|
Sioux Falls Christian
vs.
Tri-Valley
|
10:00 AM CT
|
West Central High School
|
2-0 (25-11, 25-13)
|
Dak XII Conference Tournament
|
|
|
|
Lennox
vs.
Vermillion
|
10:00 AM CT
|
West Central High School
|
2-1 (25-19, 18-25, 25-21)
|
|
|
|
|
Hamlin
vs.
Great Plains Lutheran
|
11:00 AM CT
|
Milbank Armory Gym
|
2-0 (25-7, 25-8)
|
|
|
|
|
Dell Rapids
vs.
Tri-Valley
|
11:00 AM CT
|
West Central High School
|
2-1 (23-25, 25-14, 25-19)
|
Dak XII Conference Tournament
|
|
|
|
Dakota Valley
vs.
Canton
|
11:00 AM CT
|
West Central High School
|
2-0 (25-17, 25-19)
|
|
|
|
|
Sioux Falls Christian
vs.
Elk Point-Jefferson
|
11:00 AM CT
|
West Central High School
|
2-0 (25-18, 25-10)
|
Dak XII Conference Tournament
|
|
|
|
Estelline/Hendricks
vs.
De Smet
|
11:30 AM CT
|
Estelline High School
|
2-0 (25-8, 25-21)
|
DVC Tournament
|
|
|
|
Sioux Falls Jefferson
vs.
Sioux Center, IA
|
11:45 AM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-0 (25-23, 21-15)
|
Heelan Classic Tournament
|
|
|
|
Menno
vs.
Lakota Tech
|
12:00 PM CT
|
Andes Central High School
|
2-0 (25-15, 25-16)
|
AC/DC Thunder Nation Tourney
|
|
|
|
Harding County
vs.
Pine Ridge
|
12:00 PM MT
|
Douglas High School
|
2-0 (26-24, 22-25, 26-24)
|
Douglas Tournament
|
|
|
|
Belle Fourche
vs.
Hot Springs
|
12:00 PM MT
|
Douglas High School
|
2-0 (25-9, 25-19)
|
Douglas Tournament
|
|
|
|
Hot Springs
vs.
Oelrichs
|
12:00 PM MT
|
Douglas High School
|
2-0 (25-14, 25-18)
|
Douglas Tournament
|
|
|
|
St. Francis Indian
vs.
Oelrichs
|
12:00 PM MT
|
Douglas High School
|
2-0 ()
|
Douglas Tournament
|
|
|
|
Mobridge-Pollock
vs.
Sisseton
|
12:00 PM CT
|
Milbank Armory Gym
|
2-0 (25-10, 25-19)
|
Milbank Tourney
|
|
|
|
Groton Area
vs.
Sioux Valley
|
12:00 PM CT
|
Milbank Elementary Gym
|
2-0 (25-16, 25-17)
|
|
|
|
|
Groton Area
vs.
Hamlin
|
12:00 PM CT
|
Milbank Elementary Gym
|
2-1 (25-7, 19-25, 25-22)
|
|
|
|
|
Miller
vs.
Britton-Hecla
|
12:00 PM CT
|
Miller Armory
|
2-0 (25-13, 25-7)
|
Miller Invitational VB Tournament
|
|
|
|
Aberdeen Roncalli
vs.
Langford Area
|
12:00 PM CT
|
Miller Armory
|
2-0 (25-8, 25-17)
|
Miller VB Tournament
|
|
|
|
Dakota Valley
vs.
Sioux Falls Christian
|
12:00 PM CT
|
West Central High School
|
2-0 (25-19, 25-19)
|
Dak XII Conference Tournament
|
|
|
|
Elkton-Lake Benton
vs.
Arlington
|
12:30 PM CT
|
Elkton High School
|
2-0 (25-14, 25-15)
|
Dakota Valley Conference Tournament
|
|
|
|
Estelline/Hendricks
vs.
Iroquois/Lake Preston
|
12:30 PM CT
|
Estelline High School
|
2-0 (25-14, 25-20)
|
DVC Tournament
|
|
|
|
Belle Fourche
vs.
Oelrichs
|
1:00 PM MT
|
Douglas High School
|
2-0 (25-10, 25-17)
|
Douglas Tournament
|
|
|
|
Milbank
vs.
Mobridge-Pollock
|
1:00 PM CT
|
Milbank Armory Gym
|
2-0 (25-21, 25-20)
|
Varsity Tournament
|
|
|
|
Sioux Falls Lutheran
vs.
Dupree
|
1:00 PM CT
|
Miller Armory
|
2-1 (21-25, 25-22, 25-22)
|
|
|
|
|
Dell Rapids
vs.
Tea Area
|
1:00 PM CT
|
West Central High School
|
2-0 (25-21, 27-25)
|
Dak XII Conference Tournament
|
|
|
|
Bison
vs.
Bennett County
|
1:30 PM MT
|
Douglas High School
|
2-0 (25-11, 27-25)
|
Douglas Tourney
|
|
|
|
Elkton-Lake Benton
vs.
Colman-Egan
|
1:30 PM CT
|
Elkton High School
|
2-0 (25-18, 25-21)
|
Dakota Valley Conference Tournament
|
|
|
|
Estelline/Hendricks
vs.
Oldham-Ramona/Rutland
|
1:30 PM CT
|
Estelline High School
|
2-1 (25-16, 9-25, 25-20)
|
DVC Tournament
|
|
|
|
Sioux Falls Roosevelt
vs.
Jackson County Central, MN
|
2:00 PM
|
|
2-0 (25-19, 25-23)
|
Lakeville North Tournament
|
|
|
|
West Central
vs.
Lennox
|
2:00 PM
|
|
2-1 (22-25, 25-23, 25-16)
|
|
|
|
|
Andes Central/Dakota Christian
vs.
Lakota Tech
|
2:00 PM CT
|
Andes Central High School
|
2-0 (25-19, 25-13)
|
Thunder Nation Tournament
|
|
|
|
Belle Fourche
vs.
St. Francis Indian
|
2:00 PM MT
|
Douglas High School
|
2-0 (25-12, 25-4)
|
Douglas Tournament
|
|
|
|
Sioux Valley
vs.
Great Plains Lutheran
|
2:00 PM CT
|
Milbank Armory Gym
|
2-0 (25-18, 25-12)
|
Milbank Tournament
|
|
|
|
Miller
vs.
Sully Buttes
|
2:00 PM CT
|
Miller Armory
|
2-0 (25-19, 25-17)
|
Miller Invitational VB Tournament
|
|
|
|
Sioux Falls Lutheran
vs.
Aberdeen Roncalli
|
2:00 PM CT
|
Miller Armory
|
2-0 (25-20, 25-18)
|
Miller VB Tournament
|
|
|
|
Mahpíya Lúta
vs.
Sturgis Brown
|
2:00 PM MT
|
Red Cloud Indian School
|
3-1 (25-16, 23-25, 25-22, 25-11)
|
C- Noon, JV- 1:00 pm
|
|
|
|
Sioux Falls Washington
vs.
Sheldon, IA
|
2:45 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-1 (21-12, 20-22, 15-10)
|
Heelan Classic
|
|
|
|
Lakota Tech
vs.
Crow Creek
|
3:00 PM CT
|
Andes Central High School
|
2-0 (25-14, 25-12)
|
AC/DC Thunder Nation Tournament
|
|
|
|
Wall
vs.
Belle Fourche
|
3:00 PM MT
|
Douglas High School
|
2-0 (25-19, 25-9)
|
Douglas Invitational - Bracket Play
|
|
|
|
Belle Fourche
vs.
Douglas
|
3:00 PM MT
|
Douglas High School
|
2-1 (25-11, 21-25, 25-11)
|
Douglas Tournament
|
|
|
|
Hamlin
vs.
Mobridge-Pollock
|
3:00 PM CT
|
Milbank Armory Gym
|
2-1 (28-26, 22-25, 25-23)
|
Milbank Tournament
|
|
|
|
Milbank
vs.
Sioux Valley
|
3:00 PM CT
|
Milbank Armory Gym
|
2-1 (25-18, 17-25, 25-14)
|
Varsity Tournament
|
|
|
|
Canton
vs.
Elk Point-Jefferson
|
3:00 PM CT
|
West Central High School
|
2-0 (26-24, 25-20)
|
Dak XII Conference Tournament
|
|
|
|
Sioux Falls Washington
vs.
Western Christian, IA
|
3:45 PM CT
|
Bishop Heelan Catholic High School
|
2-1 (21-13, 16-21, 15-13)
|
Heelan Classic
|
|
|
|
Lemmon
vs.
Pine Ridge
|
4:00 PM MT
|
Douglas High School
|
2-0 (25-16, 25-21)
|
Douglas Tourney
|
|
|
|
Great Plains Lutheran
vs.
Sisseton
|
4:00 PM CT
|
Milbank Armory Gym
|
2-0 (25-19, 25-15)
|
Milbank Tournament
|
|
|
|
Miller
vs.
Aberdeen Roncalli
|
4:00 PM CT
|
Miller Armory
|
2-0 (25-14, 25-14)
|
Miller Invitational VB Tournament
|
|
|
|
Jones County
vs.
Belle Fourche
|
5:00 PM MT
|
Douglas High School
|
2-0 (25-14, 25-20)
|
Douglas Tournament
|
|
|
|
Lemmon
vs.
Hot Springs
|
5:00 PM MT
|
Douglas High School
|
2-0 (25-17, 29-27)
|
Douglas Tourney
|
|
|