|
Kadoka Area
vs.
Jones County
|
5:00 PM MT
|
Kadoka Area High School
|
3-0 (25-15, 25-7, 25-15)
|
Class B - Region 7 Quarterfinal
|
|
|
|
Philip
vs.
Crazy Horse
|
5:00 PM MT
|
Philip Schools
|
3-0 (25-0, 25-0, 25-0)
|
Class B - Region 7 Quarterfinal - FORFEIT
|
|
|
|
Newell
vs.
Timber Lake
|
5:30 PM MT
|
Faith Community Center
|
3-1 (20-25, 25-11, 25-17, 25-18)
|
Class B - Region 8 Quarterfinal
|
|
|
|
Lemmon
vs.
McIntosh
|
5:30 PM MT
|
Harding County School Gymnasium
|
3-0 (28-26, 25-12, 25-13)
|
Class B - Region 8 Quarterfinal
|
|
|
|
Northwestern
vs.
Britton-Hecla
|
5:30 PM CT
|
Northwestern High School
|
3-0 (25-9, 25-10, 25-17)
|
Class B - Region 1 Quarterfinal
|
|
|
|
Warner
vs.
Wilmot
|
5:30 PM CT
|
Warner High School
|
3-0 (25-5, 25-11, 25-9)
|
Class B - Region 1 Quarterfinal
|
|
|
|
Wall
vs.
New Underwood
|
5:45 PM MT
|
Kadoka Area High School
|
3-1 (25-11, 22-25, 25-15, 25-15)
|
Class B - Region 7 Quarterfinal
|
|
|
|
White River
vs.
Edgemont
|
5:45 PM MT
|
Philip Schools
|
3-2 (25-17, 26-24, 13-25, 18-25, 16-14)
|
Class B - Region 7 Quarterfinal
|
|
|
|
Avon
vs.
Corsica-Stickney
|
6:00 PM CT
|
Avon Main Gymnasium
|
3-0 (25-21, 25-20, 25-10)
|
Class B - Region 5 Quarterfinal
|
|
|
|
Burke
vs.
Colome
|
6:00 PM CT
|
Burke High School
|
3-0 (25-2, 25-18, 25-13)
|
Class B - Region 5 Quarterfinal
|
|
|
|
Castlewood
vs.
Oldham-Ramona-Rutland
|
6:00 PM CT
|
Castlewood Schools
|
3-0 (25-9, 25-14, 25-13)
|
Class B - Region 2 Quarterfinal
|
|
|
|
Chester
vs.
Howard
|
6:00 PM CT
|
Chester Area High School
|
3-0 (25-7, 25-18, 25-4)
|
Class B - Region 3 Quarterfinal
|
|
|
|
Colman-Egan
vs.
St. Mary's
|
6:00 PM CT
|
Colman-Egan Area School
|
3-0 (25-13, 29-27, 25-9)
|
Class B - Region 3 Quarterfinal
|
|
|
|
Wolsey-Wessington
vs.
De Smet
|
6:00 PM CT
|
Wolsey-Wessington School District
|
3-0 (25-8, 25-8, 25-20)
|
Class B - Region 2 Quarterfinal
|
|
|
|
Alcester-Hudson
vs.
Irene-Wakonda
|
6:30 PM CT
|
Alcester-Hudson School District
|
3-0 (25-13, 25-15, 25-15)
|
Class B - Region 4 Quarterfinal
|
|
|
|
Centerville
vs.
Menno
|
6:30 PM CT
|
Centerville School
|
3-1 (12-25, 25-22, 25-20, 25-23)
|
Class B - Region 4 Quarterfinal
|
|
|
|
Faith
vs.
Bison
|
6:30 PM MT
|
Faith Community Center
|
3-0 (25-13, 25-6, 25-12)
|
Class B - Region 8 Quarterfinal
|
|
|
|
Freeman
vs.
Scotland
|
6:30 PM CT
|
Freeman High School
|
3-2 (25-23, 8-25, 25-15, 22-25, 15-8)
|
Class B - Region 4 Quarterfinal
|
|
|
|
Gayville-Volin
vs.
Viborg-Hurley
|
6:30 PM CT
|
Gayville-Volin High School
|
3-0 (25-22, 25-13, 25-12)
|
Class B - Region 4 Quarterfinal
|
|
|
|
Harding County
vs.
Wakpala
|
6:30 PM MT
|
Harding County School Gymnasium
|
3-0 (25-6, 25-10, 25-9)
|
Class B - Region 8 Quarterfinal
|
|
|
|
Wessington Springs
vs.
Tripp-Delmont/Armour
|
7:00 PM CT
|
Avon Main Gymnasium
|
3-1 (25-17, 25-13, 19-25, 26-24)
|
Class B - Region 5 Quarterfinal
|
|
|
|
Faulkton Area
vs.
Sunshine Bible Academy
|
7:00 PM CT
|
Faulkton School District 24-2
|
3-0 (25-8, 25-3, 25-9)
|
Class B - Region 6 Quarterfinal
|
|
|
|
Lyman
vs.
Highmore-Harrold
|
7:00 PM CT
|
Lyman High School
|
3-1 (22-25, 25-20, 25-23, 25-16)
|
Class B - Region 6 Quarterfinal
|
|
|
|
Gregory
vs.
Andes Central/Dakota Christian
|
7:30 PM CT
|
Burke High School
|
3-1 (25-19, 25-16, 22-25, 25-22)
|
Class B - Region 5 Quarterfinal
|
|
|
|
Ethan
vs.
Canistota
|
7:30 PM CT
|
Chester Area High School
|
3-1 (27-25, 21-25, 25-23, 25-12)
|
Class B - Region 3 Quarterfinal
|
|
|
|
Sioux Falls Lutheran
vs.
Bridgewater-Emery
|
7:30 PM CT
|
Colman-Egan Area School
|
3-2 (19-25, 26-24, 25-22, 24-26, 18-16)
|
Class B - Region 3 Quarterfinal
|
|
|
|
Leola/Frederick Area
vs.
Aberdeen Christian
|
7:30 PM CT
|
Leola School
|
3-2 (25-15, 29-31, 25-15, 24-26, 19-17)
|
Class B - Region 1 Quarterfinal
|
|
|
|
Hitchcock-Tulare
vs.
Langford Area
|
7:30 PM CT
|
Tulare
|
3-0 (25-12, 25-12, 25-22)
|
Class B - Region 1 Quarterfinal
|
|
|
|
James Valley Christian
vs.
Iroquois/Lake Preston
|
7:45 PM CT
|
Castlewood Schools
|
3-0 (26-16, 26-21, 25-20)
|
Class B - Region 2 Quarterfinal
|
|
|
|
Deubrook Area
vs.
Arlington
|
7:45 PM CT
|
Wolsey-Wessington School District
|
3-1 (25-27, 25-21, 25-21, 25-23)
|
Class B - Region 2 Quarterfinal
|
|
|