|
Harlan Community
vs.
Glenwood
|
4:30 PM CT
|
Harlan High School
|
3-0 (25-17, 25-16, 25-12)
|
Tri -- Harlan and St. Albert Catholic
|
|
|
|
Denver
vs.
East Marshall
|
5:00 PM CT
|
Denver High School Cyclone Center Varsity Gym
|
2-0 (25-9, 25-10)
|
NICL Conference Tournament - 1st Round
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Jesup
|
5:00 PM CT
|
Dike-New Hartford High School Competition Gym
|
2-0 (25-6, 25-9)
|
NICL Conference Tournament - 1st Round
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Fort Madison High School Main Gym |
|
SEC Conference Tournament Round 1
|
|
|
|
Washington
vs.
Keokuk
|
5:00 PM CT
|
Fort Madison High School Main Gym
|
2-1 (20-25, 25-22, 15-9)
|
SEC Conference Tournament Round 1
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
Fort Madison
|
5:00 PM CT
|
Fort Madison High School Main Gym
|
2-1 (25-17, 23-25, 15-6)
|
First Round Conference Tournament
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Burlington
|
5:00 PM CT
|
Fort Madison High School Main Gym
|
2-1 (25-23, 25-27, 15-10)
|
1st round conference
|
|
|
|
MMCRU
vs.
West Sioux
|
5:00 PM CT
|
MMCRU Middle School
|
3-2 (25-17, 26-24, 20-25, 13-25, 15-13)
|
|
|
|
|
Muscatine
vs.
Davenport West
|
5:00 PM CT
|
Muscatine High School
|
3-0 (25-8, 25-13, 25-10)
|
Senior Night
|
|
|
|
Union Community
vs.
Columbus Catholic
|
5:00 PM CT
|
Union High School
|
2-0 (25-19, 25-20)
|
NICL Conference Tournament - 1st Round
|
|
|
|
West Central
vs.
Kee
|
5:00 PM CT
|
West Central Community School
|
3-1 (25-19, 25-20, 22-25, 22-11)
|
|
|
|
|
Whiting
vs.
Homer
|
5:15 PM
|
|
0-0 (0-0, 0-0)
|
|
|
|
|
Centerville
vs.
Knoxville
|
5:30 PM CT
|
Centerville - Lakeview Elementary
|
3-0 (25-9, 25-16, 25-13)
|
|
|
|
|
Columbus
vs.
Louisa-Muscatine
|
5:30 PM CT
|
Columbus High School
|
3-0 (25-19, 25-19, 25-13)
|
Parent's Night and Introduce JH VB Team
|
|
|
|
Griswold
vs.
Heartland Christian
|
5:30 PM CT
|
Griswold High School
|
3-0 (25-14, 25-16, 25-17)
|
|
|
|
|
Kingsley-Pierson
vs.
Westwood
|
5:30 PM CT
|
Kingsley-Pierson High School
|
3-0 (25-17, 28-26, 25-21)
|
|
|
|
|
|
5:30 PM CT
|
Southeast Warren Jr Sr High |
|
Triangular
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
East Union
|
5:30 PM CT
|
Southeast Warren Jr Sr High
|
3-0 (25-17, 25-13, 25-17)
|
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Burlington Notre Dame
|
5:30 PM CT
|
West Burlington High School
|
3-0 (25-15, 25-23, 25-21)
|
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Gladbrook-Reinbeck
|
6:00 PM CT
|
Dike-New Hartford High School Competition Gym
|
2-0 (25-14, 25-10)
|
NICL Conference Tournament - 1st Round
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Keokuk
|
6:00 PM CT
|
Fort Madison High School Main Gym
|
2-0 (25-17, 25-18)
|
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Hudson
|
6:00 PM CT
|
Grundy Center High School Main Gym
|
2-0 (25-19, 25-10)
|
NICL Conference Tournament - 1st Round
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Glenwood
|
6:00 PM CT
|
Harlan High School
|
3-1 (27-25, 21-25, 25-15, 25-20)
|
|
|
|
|
Hillcrest Academy
vs.
Cedar Valley Christian
|
6:00 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
3-0 (25-20, 25-5, 25-14)
|
|
|
|
|
Hillcrest Academy
vs.
Cedar Valley Christian
|
6:00 PM CT
|
Hillcrest Academy
|
|
|
|
|
|
Paton-Churdan
vs.
Woodbine
|
6:00 PM CT
|
Paton-Churdan Community School
|
3-0 (25-11, 25-12, 25-9)
|
|
|
|
|
Aplington-Parkersburg
vs.
AGWSR
|
6:00 PM CT
|
Union High School
|
2-0 (25-18, 25-12)
|
NICL Conference Tournament - 1st Round
|
|
|
|
Whiting
vs.
Winnebago
|
6:15 PM
|
|
2-1 (25-11, 20-25, 25-19)
|
|
|
|
|
ACGC
vs.
Woodward-Granger
|
6:15 PM CT
|
AC/GC High School
|
3-0 (25-18, 25-18, 25-21)
|
Senior Night
|
|
|
|
South Hardin
vs.
Oelwein
|
6:15 PM CT
|
Cyclone Center Cyclone Center Varsity Gym
|
2-0 (25-17, 25-12)
|
NICL Conference Tournament - 1st Round
|
|
|
|
Ogden
vs.
Panorama
|
6:15 PM CT
|
Ogden High School
|
3-2 (25-12, 22-25, 23-25, 25-10, 17-14)
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Assumption
|
6:30 PM CT
|
Assumption High School
|
3-0 (25-20, 25-15, 25-21)
|
|
|
|
|
Bettendorf
vs.
Clinton
|
6:30 PM CT
|
Bettendorf High School
|
3-0 (25-21, 25-17, 25-17)
|
Volley For The Cure Night
|
|
|
|
Davenport North
vs.
Davenport Central
|
6:30 PM CT
|
Davenport North High School
|
3-0 (25-19, 25-12, 25-20)
|
|
|
|
|
Diagonal
vs.
Mormon Trail
|
6:30 PM CT
|
Diagonal High School
|
3-0 (25-12, 25-5, 25-9)
|
Parents Night
|
|
|
|
Greene County
vs.
West Marshall
|
6:30 PM CT
|
Greene County High School Main Gym
|
3-0 (25-11, 25-23, 25-17)
|
|
|
|
|
Madrid
vs.
Des Moines Christian
|
6:30 PM CT
|
Madrid High School
|
3-0 (25-8, 25-8, 25-5)
|
|
|
|
|
Nevada
vs.
South Hamilton
|
6:30 PM CT
|
Nevada High School Fieldhouse
|
3-0 (25-2, 25-4, 25-13)
|
|
|
|
|
North Scott
vs.
Pleasant Valley
|
6:30 PM CT
|
North Scott High School The Pit
|
3-0 (25-14, 25-22, 25-17)
|
Senior Night
|
|
|
|
Melcher-Dallas
vs.
East Union
|
6:30 PM CT
|
Southeast Warren Jr Sr High
|
2-0 (21-15, 21-19)
|
|
|
|
|
Van Meter
vs.
Interstate 35
|
6:30 PM CT
|
Van Meter School
|
3-0 (25-16, 25-19, 25-4)
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Winterset
|
7:00 PM CT
|
ADM High School North Gym
|
3-0 (25-15, 25-8, 25-11)
|
Senior Night
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Ankeny
|
7:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
3-2 (18-25, 22-25, 25-23, 25-18, 15-11)
|
|
|
|
|
Baxter
vs.
North Tama
|
7:00 PM CT
|
Baxter High School
|
3-0 (25-11, 25-10, 25-8)
|
Senior Night
|
|
|
|
Bedford
vs.
Murray
|
7:00 PM CT
|
Bedford High School Big Gym
|
3-0 (25-16, 25-14, 25-6)
|
Senior Night
|
|
|
|
Bishop Garrigan
vs.
West Hancock
|
7:00 PM CT
|
Bishop Garrigan High School
|
3-0 (25-15, 25-14, 25-15)
|
|
|
|
|
Clarke
vs.
Davis County
|
7:00 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School High School Gym
|
3-1 (19-25, 25-22, 25-22, 26-24)
|
|
|
|
|
Clarksville
vs.
Riceville
|
7:00 PM CT
|
Clarksville High School East Gym HS
|
3-0 (25-12, 25-23, 25-18)
|
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
South Winneshiek
|
7:00 PM CT
|
Clayton Ridge High School
|
3-0 (25-18, 25-16, 25-22)
|
|
|
|
|
Collins-Maxwell
vs.
GMG
|
7:00 PM CT
|
Collins-Maxwell High School
|
3-0 (25-6, 25-7, 25-13)
|
|
|
|
|
Oelwein
vs.
East Marshall
|
7:00 PM CT
|
Cyclone Center Cyclone Center Varsity Gym
|
2-0 (25-14, 25-17)
|
NICL Conference Tournament - Consolation 1st Round
|
|
|
|
Gladbrook-Reinbeck
vs.
Jesup
|
7:00 PM CT
|
Dike-New Hartford High School Competition Gym
|
2-1 (25-14, 22-25, 15-10)
|
NICL Conference Tournament - Consolation 1st Round
|
|
|
|
Dubuque Senior
vs.
Wahlert Catholic
|
7:00 PM CT
|
Dubuque Senior High School James J. Nora Gymnasium
|
3-0 (25-19, 25-16, 25-22)
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Earlham
|
7:00 PM CT
|
Earlham High School
|
3-0 (25-20, 25-17, 25-15)
|
|
|
|
|
Burlington
vs.
Fort Madison
|
7:00 PM CT
|
Fort Madison High School
|
2-0 (25-20, 25-17)
|
|
|
|
|
Washington
vs.
Mount Pleasant
|
7:00 PM CT
|
Fort Madison High School Main Gym
|
2-0 (25-17, 25-19)
|
SEC Conference Tournament Round 1
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
Sidney
|
7:00 PM CT
|
Fremont-Mills High School Lied Gym
|
3-1 (25-14, 22-25, 25-18, 26-24)
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
North Union
|
7:00 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
3-0 (25-20, 25-18, 25-19)
|
|
|
|
|
Grundy Center
vs.
Wapsie Valley
|
7:00 PM CT
|
Grundy Center High School Main Gym
|
2-0 (25-20, 25-19)
|
NICL Conference Tournament - Quarterfinal
|
|
|
|
Harris-Lake Park
vs.
Hartley-Melvin-Sanborn
|
7:00 PM CT
|
Harris-Lake Park Jr-Sr High School
|
|
|
|
|
|
Harris-Lake Park
vs.
Hartley-Melvin-Sanborn
|
7:00 PM CT
|
Hartley-Melvin-Sanborn High School
|
3-0 (25-17, 25-8, 25-13)
|
|
|
|
|
Highland
vs.
Lone Tree
|
7:00 PM CT
|
Highland High School High School Gym
|
3-1 (25-18, 25-21, 19-25, 25-16)
|
Senior Night
|
|
|
|
Hinton
vs.
George-Little Rock
|
7:00 PM CT
|
Hinton High School
|
3-0 (25-15, 25-12, 25-13)
|
|
|
|
|
Hinton
vs.
George-Little Rock
|
7:00 PM CT
|
Hinton High School
|
|
|
|
|
|
Iowa City High
vs.
Iowa City West
|
7:00 PM CT
|
Iowa City High
|
3-0 (25-19, 25-14, 25-18)
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Jefferson
vs.
Prairie
|
7:00 PM CT
|
Jefferson High School Main Gym
|
3-0 (25-10, 25-15, 25-18)
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Cedar Rapids Washington
|
7:00 PM CT
|
Kennedy High School Main Gym
|
3-2 (19-25, 25-23, 15-25, 25-19, 15-11)
|
|
|
|
|
Forest City
vs.
Lake Mills
|
7:00 PM CT
|
Lake Mills Senior High School
|
3-1 (20-25, 25-17, 25-20, 25-14)
|
|
|
|
|
Martensdale-St Marys
vs.
Wayne
|
7:00 PM CT
|
Martensdale-St. Marys High School High School Gym
|
3-1 (25-16, 20-25, 25-22, 25-15)
|
MSTM Senior Night
|
|
|
|
Meskwaki Settlement
vs.
Valley Lutheran
|
7:00 PM CT
|
Meskwaki Settlement School Meskwaki Settlement School
|
|
|
|
|
|
MOC-Floyd Valley
vs.
Okoboji
|
7:00 PM CT
|
MOC-Floyd Valley High School New Gym
|
3-0 (25-16, 25-16, 25-14)
|
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Southwest Valley
|
7:00 PM CT
|
Mount Ayr High School High School Gym
|
3-1 (18-25, 25-11, 25-23, 25-13)
|
|
|
|
|
Nashua-Plainfield
vs.
West Fork
|
7:00 PM CT
|
Nashua Plainfield High School
|
3-0 (25-17, 25-17, 27-25)
|
Senior Night
|
|
|
|
Nodaway Valley
vs.
Lenox
|
7:00 PM CT
|
Nodaway Valley High School Competition Gym
|
3-2 (23-25, 25-18, 27-25, 25-27, 15-10)
|
|
|
|
|
North Butler
vs.
Rockford
|
7:00 PM CT
|
North Butler High School
|
3-0 (25-23, 25-22, 25-20)
|
Senior Night
|
|
|
|
Grand View Christian
vs.
Central Decatur
|
7:00 PM CT
|
North High School
|
3-0 (25-17, 25-16, 25-12)
|
|
|
|
|
Sioux City North
vs.
LeMars
|
7:00 PM CT
|
North High School volleyball
|
3-1 (25-12, 20-25, 25-12, 25-19)
|
|
|
|
|
North Mahaska
vs.
Colfax-Mingo
|
7:00 PM CT
|
North Mahaska High School
|
3-0 (25-22, 25-15, 25-5)
|
Senior Night and Cancer Game Pink out
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Dallas Center-Grimes
|
7:00 PM CT
|
Norwalk High School NPECC
|
3-0 (25-19, 25-11, 25-15)
|
Pink Out Night
|
|
|
|
Osage
vs.
Northwood-Kensett
|
7:00 PM CT
|
Osage High School Gym
|
3-1 (25-18, 18-25, 25-14, 25-12)
|
Senior Night
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
Newman Catholic
|
7:00 PM CT
|
Saint Ansgar Community High School
|
3-0 (25-10, 25-17, 25-9)
|
Senior Night
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
Council Bluffs Jefferson
|
7:00 PM CT
|
Sergeant Bluff-Luton Elementary School
|
3-0 (25-2, 25-9, 25-13)
|
|
|
|
|
Sheldon
vs.
West Lyon
|
7:00 PM CT
|
Sheldon High School High School Gym
|
3-0 (25-12, 25-9, 25-11)
|
|
|
|
|
Sibley-Ocheyedan
vs.
Boyden-Hull
|
7:00 PM CT
|
Sibley-Ocheyedan High School
|
3-0 (25-12, 25-14, 25-15)
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Rock Valley
|
7:00 PM CT
|
Sioux Center High School
|
3-2 (26-28, 25-21, 25-16, 12-25, 15-11)
|
|
|
|
|
Sioux City East
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
7:00 PM CT
|
Sioux City East High School
|
3-0 (25-15, 25-15, 25-21)
|
|
|
|
|
Sioux City West
vs.
Bishop Heelan
|
7:00 PM CT
|
Sioux City West High School
|
3-0 (25-22, 26-24, 25-18)
|
|
|
|
|
Siouxland Christian
vs.
MVAOCOU
|
7:00 PM CT
|
Siouxland Christian School
|
3-0 (25-18, 25-21, 25-19)
|
|
|
|
|
Spencer
vs.
Spirit Lake
|
7:00 PM CT
|
Spencer Senior High School
|
3-0 (25-18, 25-16, 25-15)
|
Pink Out
|
|
|
|
Dubuque Hempstead
vs.
Western Dubuque
|
7:00 PM CT
|
Stephen Hempstead High School Moody Gym
|
3-1 (25-12, 16-25, 25-23, 25-21)
|
USA Out
|
|
|
|
Tipton
vs.
Camanche
|
7:00 PM CT
|
Tipton Middle School
|
3-0 (25-21, 25-17, 25-18)
|
Senior Night
|
|
|
|
Trinity Christian
vs.
South O'Brien
|
7:00 PM CT
|
Trinity Christian High School
|
3-0 (25-20, 25-16, 26-24)
|
|
|
|
|
AGWSR
vs.
Columbus Catholic
|
7:00 PM CT
|
Union High School
|
2-0 (25-19, 26-24)
|
NICL Conference Tournament - Consolation 1st Round
|
|
|
|
Unity Christian
vs.
Central Lyon
|
7:00 PM CT
|
Unity Christian High School
|
3-0 (25-15, 25-23, 26-24)
|
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
Williamsburg
|
7:00 PM CT
|
Vinton-Shellsburg High School
|
3-0 (25-10, 25-23, 27-25)
|
Senior Night
|
|
|
|
Waterloo Christian
vs.
Tripoli
|
7:00 PM CT
|
Waterloo Christian School Gym
|
3-0 (25-18, 25-21, 25-22)
|
|
|
|
|
Waterloo West
vs.
Linn-Mar
|
7:00 PM CT
|
Waterloo West High School Siddens Gymnasium
|
3-0 (25-14, 25-22, 25-13)
|
|
|
|
|
Xavier
vs.
Iowa City Liberty
|
7:00 PM CT
|
Xavier High School Ron Thillen Gymnasium
|
3-1 (12-25, 25-12, 25-15, 25-11)
|
Future Saints Night- KCRG 9.2
|
|
|
|
Ames
vs.
Mason City
|
7:15 PM CT
|
Ames High School Harrison Barnes Gymnasium
|
3-0 (25-21, 25-19, 25-12)
|
Ames Senior Night
|
|
|
|
Boone
vs.
Gilbert
|
7:15 PM CT
|
Boone High School
|
3-1 (22-25, 25-11, 25-21, 26-24)
|
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Carroll
|
7:15 PM CT
|
Carlisle High School WAC
|
3-0 (25-14, 25-21, 25-18)
|
Senior Night
|
|
|
|
Colo-Nesco
vs.
BCLUW
|
7:15 PM CT
|
Colo-NESCO Jr/Sr High School
|
3-0 (25-3, 25-8, 25-8)
|
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
CAM
|
7:15 PM CT
|
Coon Rapids-Bayard School Wood Gym
|
3-0 (25-9, 25-12, 25-17)
|
Senior Night
|
|
|
|
Crestwood
vs.
Waverly-Shell Rock
|
7:15 PM CT
|
Crestwood High School
|
3-0 (27-25, 25-6, 25-16)
|
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Des Moines Lincoln
|
7:15 PM CT
|
East High School Sam Powell Court
|
3-0 (25-15, 25-10, 26-24)
|
East Side Family Night
|
|
|
|
Stanton
vs.
East Mills
|
7:15 PM CT
|
East Mills High School
|
3-0 (25-13, 25-18, 25-20)
|
Senior Night
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
GTRA
|
7:15 PM CT
|
Estherville-LC High School
|
3-0 (25-12, 25-21, 25-10)
|
Senior Night
|
|
|
|
Fort Dodge
vs.
Humboldt
|
7:15 PM CT
|
Fort Dodge Senior High School
|
3-0 (25-21, 25-18, 25-17)
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
Clear Creek Amana
|
7:15 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
3-0 (25-11, 25-16, 25-12)
|
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
East Buchanan
|
7:15 PM CT
|
Maquoketa Valley High School Main Gym
|
3-0 (25-16, 25-15, 25-13)
|
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Calamus-Wheatland
|
7:15 PM CT
|
Marquette High School
|
3-0 (25-16, 25-16, 25-16)
|
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Waukon
|
7:15 PM CT
|
New Hampton High School
|
3-0 (24-21, 25-7, 25-23)
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Oskaloosa
|
7:15 PM CT
|
Newton High School Upper Main Gym
|
3-2 (25-18, 21-25, 20-25, 27-25, 15-8)
|
|
|
|
|
North Cedar
vs.
Easton Valley
|
7:15 PM CT
|
North Cedar Jr / Sr High School
|
3-1 (25-18, 25-22, 20-25, 25-22)
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
Alburnett
|
7:15 PM CT
|
North Linn High School Middle School Gym
|
3-1 (24-26, 25-21, 25-10, 25-7)
|
|
|
|
|
Northeast
vs.
Midland
|
7:15 PM CT
|
Northeast Community School
|
3-1 (23-25, 25-13, 25-11, 25-18)
|
Senior Night
|
|
|
|
Ottumwa
vs.
Des Moines Roosevelt
|
7:15 PM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
3-2 (25-21, 25-15, 23-25, 19-25, 15-10)
|
|
|
|
|
Pella
vs.
Indianola
|
7:15 PM CT
|
Pella High School Main Gym
|
3-0 (25-19, 25-20, 25-10)
|
|
|
|
|
Prince of Peace
vs.
Lisbon
|
7:15 PM CT
|
Prince of Peace O'Donnell Sports Center
|
3-0 (25-12, 25-9, 25-12)
|
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Lewis Central
|
7:15 PM CT
|
Red Oak Jr.-Sr. High School Orange Gym
|
3-0 (25-23, 25-9, 25-23)
|
|
|
|
|
Shenandoah
vs.
Denison-Schleswig
|
7:15 PM CT
|
Shenandoah High School High School GYM
|
3-0 (25-9, 25-16, 25-12)
|
|
|
|
|
Starmont
vs.
Central City
|
7:15 PM CT
|
Spectator Gym
|
|
|
|
|
|
Starmont
vs.
Central City
|
7:15 PM CT
|
Starmont High School
|
3-1 (19-25, 25-8, 25-19, 25-14)
|
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Marshalltown
|
7:15 PM CT
|
Waterloo East High School FJM Gym
|
3-0 (25-18, 25-6, 25-23)
|
Senior Night
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
North Polk
|
7:25 PM CT
|
Bondurant-Farrar High School
|
3-0 (25-17, 25-20, 25-21)
|
PINK NIGHT
|
|
|
|
AHSTW
vs.
Audubon
|
7:30 PM CT
|
AHSTW Community School HS Gym
|
3-0 (25-23, 25-19, 25-23)
|
|
|
|
|
Albia
vs.
Cardinal
|
7:30 PM CT
|
Albia High School
|
3-0 (25-23, 25-17, 25-21)
|
Senior Night **Pink Out**
|
|
|
|
Alta-Aurelia
vs.
Pocahontas Area
|
7:30 PM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
3-1 (25-20, 21-25, 25-15, 25-15)
|
|
|
|
|
Benton
vs.
South Tama
|
7:30 PM CT
|
Benton Community High School
|
3-1 (25-22, 19-25, 25-22, 25-15)
|
WAMAC West Conference
|
|
|
|
Central Elkader
vs.
Turkey Valley
|
7:30 PM CT
|
Central Elkader Jr Sr High School
|
3-0 (25-18, 26-24, 25-17)
|
|
|
|
|
Central Lee
vs.
Holy Trinity Catholic
|
7:30 PM CT
|
Central Lee High School
|
3-0 (25-13, 25-9, 25-9)
|
|
|
|
|
Chariton
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
7:30 PM CT
|
Chariton High School
|
3-0 (25-10, 25-15, 25-6)
|
Senior Night
|
|
|
|
Don Bosco
vs.
Janesville
|
7:30 PM CT
|
Don Bosco High School
|
3-2 (23-25, 27-25, 20-25, 25-22, 21-19)
|
|
|
|
|
Edgewood-Colesburg
vs.
Springville
|
7:30 PM CT
|
Edgewood-Colesburg Jr Sr High Edgewood Gym
|
3-0 (25-19, 25-18, 25-15)
|
|
|
|
|
Glidden-Ralston
vs.
Ar-We-Va
|
7:30 PM CT
|
Glidden-Ralston High School
|
3-0 (25-18, 25-12, 25-17)
|
SENIOR NIGHT
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Harlan Community
|
7:30 PM CT
|
Harlan High School
|
3-2 (20-25, 21-25, 25-10, 25-14, 15-13)
|
|
|
|
|
Des Moines Hoover
vs.
Des Moines North
|
7:30 PM CT
|
Hoover High School Herbert Hoover High School
|
3-2 (25-23, 25-16, 15-25, 13-25, 15-8)
|
Senior Night - Hoover
|
|
|
|
Independence
vs.
Solon
|
7:30 PM CT
|
Independence High School
|
3-0 (25-20, 25-15, 25-21)
|
Senior Night/Parent Night
|
|
|
|
Johnston
vs.
Waukee
|
7:30 PM CT
|
Johnston High School
|
3-0 (25-9, 25-15, 25-19)
|
Dig Pink / Sr. Night
|
|
|
|
Lawton-Bronson
vs.
Woodbury Central
|
7:30 PM CT
|
Lawton-Bronson High School
|
3-0 (25-17, 25-23, 25-17)
|
|
|
|
|
Logan-Magnolia
vs.
IKM-Manning
|
7:30 PM CT
|
Logan Magnolia Community Schools
|
3-0 (25-22, 25-21, 26-24)
|
|
|
|
|
Marion
vs.
Mount Vernon
|
7:30 PM CT
|
Marion High School
|
3-1 (25-19, 25-21, 16-25, 25-15)
|
Junior High Night
|
|
|
|
Mediapolis
vs.
Van Buren County
|
7:30 PM CT
|
Mediapolis High School
|
3-0 (25-21, 25-19, 25-13)
|
Senior Night
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
North Fayette Valley
|
7:30 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
3-0 (25-7, 25-7, 25-17)
|
|
|
|
|
Missouri Valley
vs.
Tri-Center
|
7:30 PM CT
|
Missouri Valley High School
|
3-1 (25-13, 25-16, 10-25, 25-20)
|
|
|
|
|
St. Edmond
vs.
Manson-NW Webster
|
7:30 PM CT
|
St. Edmond Catholic K-12 School HS Gym
|
3-2 (21-25, 23-25, 25-13, 25-18, 16-14)
|
|
|
|
|
Underwood
vs.
Riverside
|
7:30 PM CT
|
Underwood High School
|
3-0 (25-18, 25-17, 25-14)
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Waukee Northwest
|
7:30 PM CT
|
Urbandale High School South Gym
|
3-0 (25-12, 25-12, 25-12)
|
Senior Night
|
|
|
|
Valley
vs.
Southeast Polk
|
7:30 PM CT
|
Valley High School
|
3-0 (25-22, 25-18, 25-19)
|
|
|
|
|
Wapello
vs.
Pekin
|
7:30 PM CT
|
Wapello High School
|
3-0 (25-17, 25-15, 25-4)
|
Senior Night
|
|
|
|
West Delaware
vs.
Center Point-Urbana
|
7:30 PM CT
|
West Delaware High School Seedorff Gymnasium
|
3-2 (25-27, 19-25, 26-24, 25-16, 17-15)
|
|
|
|
|
Winfield-Mt Union
vs.
WACO
|
7:30 PM CT
|
Winfield - Mt. Union Community School
|
3-0 (27-25, 25-18, 25-11)
|
|
|
|
|
Denver
vs.
South Hardin
|
8:00 PM CT
|
Denver High School Cyclone Center Varsity Gym
|
2-0 (25-19, 25-15)
|
NICL Conference Tournament - Quarterfinal
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
8:00 PM CT
|
Dike-New Hartford High School Competition Gym
|
2-0 (25-11, 25-20)
|
NICL Conference Tournament - 2nd Round
|
|
|
|
Washington
vs.
Fort Madison
|
8:00 PM CT
|
Fort Madison High School Main Gym
|
2-0 (30-28, 25-19)
|
SEC Conference Tournament Round 1
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Mount Pleasant
|
8:00 PM CT
|
Fort Madison High School Main Gym
|
2-0 (25-13, 25-13)
|
1st round
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Melcher-Dallas
|
8:00 PM CT
|
Southeast Warren Jr Sr High
|
2-0 (21-8, 11-21)
|
|
|
|
|
Union Community
vs.
Aplington-Parkersburg
|
8:00 PM CT
|
Union High School
|
2-1 (19-25, 25-20, 17-15)
|
NICL Conference Tournament - Quarterfinal
|
|
|