|
ADM
vs.
Dallas Center-Grimes
|
7:00 PM CT
|
ADM High School
|
3-1 (29-27, 25-21, 21-25, 25-22)
|
Class 4A Region 3 Championship
|
|
|
|
Ankeny Centennial
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
7:00 PM CT
|
Ankeny Centennial High School
|
3-0 (25-17, 25-10, 25-15)
|
Class 5A Region 2 Championship
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Iowa City Liberty
|
7:00 PM CT
|
Ankeny High School
|
3-0 (25-22, 25-16, 25-20)
|
Class 5A Region 8 Championship
|
|
|
|
Assumption
vs.
Solon
|
7:00 PM CT
|
Assumption High School
|
3-0 (25-19, 25-18, 25-23)
|
Class 3A Region 8 Championship
|
|
|
|
Cedar Falls
vs.
Waterloo West
|
7:00 PM CT
|
Cedar Falls High School CFHS Main Gym
|
3-0 (25-17, 26-24, 25-13)
|
Class 5A Region 4 Championship
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Center Point-Urbana
|
7:00 PM CT
|
Center Point-Urbana High School High School Gym
|
3-1 (25-23, 17-25, 25-17, 25-21)
|
Class 3A Region 6 Championship
|
|
|
|
Cherokee Washington
vs.
MOC-Floyd Valley
|
7:00 PM CT
|
Cherokee Washington High School
|
3-2 (25-16, 18-25, 22-25, 25-15, 15-8)
|
Class 3A Region 2 Championship
|
|
|
|
Clear Creek Amana
vs.
Oskaloosa
|
7:00 PM CT
|
Clear Creek Amana High School
|
3-0 (25-12, 25-10, 25-7)
|
Class 4A Region 8 Championship
|
|
|
|
Des Moines Christian
vs.
Red Oak
|
7:00 PM CT
|
Des Moines Christian School Main Gym
|
3-0 (25-12, 25-12, 30-28)
|
Class 3A Region 3 Championship
|
|
|
|
Dowling Catholic
vs.
Linn-Mar
|
7:00 PM CT
|
Dowling Catholic High School
|
3-0 (25-11, 25-11, 25-18)
|
Class 5A Region 1 Championship
|
|
|
|
Indianola
vs.
Glenwood
|
7:00 PM CT
|
Indianola High School
|
3-0 (25-16, 25-16, 25-16)
|
Class 4A Region 2 Championship
|
|
|
|
Johnston
vs.
Waukee
|
7:00 PM CT
|
Johnston High School
|
3-0 (25-17, 25-8, 25-23)
|
Class 5A Region 7 Championship
|
|
|
|
Lewis Central
vs.
Bishop Heelan
|
7:00 PM CT
|
Lewis Central High School Big Gym
|
3-1 (21-25, 25-17, 25-18, 25-23)
|
Class 4A Region 1 Championship
|
|
|
|
Marion
vs.
Ballard
|
7:00 PM CT
|
Marion High School
|
3-0 (25-18, 25-23, 25-18)
|
Class 4A Region 7 Championship
|
|
|
|
Mount Vernon
vs.
Anamosa
|
7:00 PM CT
|
Mount Vernon High School
|
3-0 (25-20, 25-12, 25-19)
|
Class 3A Region 7 Championship
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Wahlert Catholic
|
7:00 PM CT
|
New Hampton High School
|
3-0 (25-15, 25-12, 25-23)
|
Class 3A Region 4 Championship
|
|
|
|
North Polk
vs.
Norwalk
|
7:00 PM CT
|
North Polk High School
|
3-2 (23-25, 25-20, 25-22, 17-25, 15-9)
|
Class 4A Region 4 Championship
|
|
|
|
Knoxville
vs.
North Scott
|
7:00 PM CT
|
North Scott High School
|
3-0 (25-18, 25-11, 25-17)
|
Class 4A Region 6 Championship
|
|
|
|
Waukee Northwest
vs.
Sioux City East
|
7:00 PM CT
|
Northwest High School
|
3-0 (25-17, 25-15, 28-26)
|
Class 5A Region 3 Championship
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Dubuque Senior
|
7:00 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
3-2 (20-25, 25-16, 25-18, 20-25, 15-9)
|
Class 5A Region 5 Championship
|
|
|
|
Union Community
vs.
West Delaware
|
7:00 PM CT
|
Union High School
|
3-1 (25-16, 27-25, 25-27, 25-22)
|
Class 3A Region 5 Championship
|
|
|
|
Valley
vs.
Iowa City High
|
7:00 PM CT
|
Valley High School
|
3-1 (25-20, 25-14, 22-25, 25-21)
|
Class 5A Region 6 Championship
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Forest City
|
7:00 PM CT
|
Western Christian High School
|
3-0 (25-9, 25-14, 25-10)
|
Class 3A Region 1 Championship
|
|
|
|
Waverly-Shell Rock
vs.
Xavier
|
7:00 PM CT
|
Xavier High School
|
3-0 (25-11, 25-14, 25-19)
|
Class 4A Region 5 Championship
|
|
|