|
Logan-Magnolia
vs.
Cherokee Washington
|
12:00 AM CT
|
Sheldon High School High School Gym
|
2-0 (21-6, 21-7)
|
|
|
|
|
West Bend-Mallard
vs.
Sioux Central
|
7:30 AM CT
|
West Bend-Mallard High School
|
3-0 (25-17, 28-26, 25-15)
|
|
|
|
|
|
4:15 PM CT
|
Sioux Center High School |
|
Sioux Center Volleyball Tournament
|
|
|
|
|
4:30 PM CT
|
ADM High School |
|
ADM VB Quad
|
|
|
|
ADM
vs.
Harlan Community
|
4:30 PM CT
|
ADM High School North Gym
|
2-0 (21-9, 21-6)
|
ADM Quad
|
|
|
|
Underwood
vs.
Des Moines Christian
|
4:30 PM CT
|
ADM High School North Gym
|
2-0 (21-7, 21-15)
|
ADM Quad
|
|
|
|
Oskaloosa
vs.
Creston
|
4:30 PM CT
|
Carlisle High School WAC
|
2-0 (21-18, 21-12)
|
Carlisle Varsity Volleyball Quad
|
|
|
|
Carlisle
vs.
West Marshall
|
4:30 PM CT
|
Carlisle High School WAC
|
2-0 (21-9, 22-20)
|
Carlisle Varsity Volleyball Quad
|
|
|
|
Gehlen Catholic
vs.
Cherokee Washington
|
4:30 PM CT
|
Sheldon High School
|
2-0 (21-15, 21-6)
|
|
|
|
|
|
4:30 PM CT
|
Sheldon High School High School Gym |
|
Sheldon Early Bird Tournament
|
|
|
|
Sheldon
vs.
LeMars
|
4:30 PM CT
|
Sheldon High School High School Gym
|
2-0 (21-11, 21-9)
|
Sheldon Early Bird Tournament
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Rock Valley
|
4:30 PM CT
|
Sioux Center High School
|
2-1 (21-11, 19-21, 15-7)
|
|
|
|
|
Boyden-Hull
vs.
George-Little Rock
|
4:30 PM CT
|
Sioux Center High School
|
2-0 (21-10, 21-10)
|
|
|
|
|
BCLUW
vs.
South Hamilton
|
5:00 PM CT
|
BCLUW High School
|
2-0 (25-22, 25-12)
|
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
Maquoketa Valley
|
5:00 PM CT
|
Clayton Ridge High School
|
2-0 (25-22, 25-16)
|
Triangular
|
|
|
|
Clayton Ridge
vs.
Jesup
|
5:00 PM CT
|
Clayton Ridge High School
|
2-1 (16-25, 25-23, 15-6)
|
|
|
|
|
Jesup
vs.
Maquoketa Valley
|
5:00 PM CT
|
Clayton Ridge High School
|
2-1 (25-20, 21-25, 15-10)
|
Triangular
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
East Mills High School |
|
Triangular
|
|
|
|
East Mills
vs.
Southwest Valley
|
5:00 PM CT
|
East Mills High School
|
2-1 (25-20, 21-25, 15-12)
|
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Glenwood High School Main Gym |
|
TC/Glenwood/SBL/Sidney QUAD
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Tri-Center
|
5:00 PM CT
|
Glenwood High School Main Gym
|
2-1 (21-10, 15-21, 15-6)
|
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Glenwood High School Main Gym |
|
Glenwood Volleyball Quad
|
|
|
|
Sidney
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
5:00 PM CT
|
Glenwood High School Main Gym
|
2-1 (20-22, 21-18, 15-10)
|
|
|
|
|
GTRA
vs.
East Sac County
|
5:00 PM CT
|
Graettinger/Terril High School
|
3-0 (25-9, 25-10, 25-17)
|
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Iowa City West High School South Gym |
|
MVC/MAC
|
|
|
|
Prairie
vs.
Bettendorf
|
5:00 PM CT
|
Iowa City West High School South Gym
|
2-1 (23-21, 16-21, 15-9, 0-0, 0-0)
|
tournament
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Johnston High School |
|
Johnston Quad
|
|
|
|
Johnston
vs.
Council Bluffs Lincoln
|
5:00 PM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (25-18, 25-17)
|
JHS Quad
|
|
|
|
Marion
vs.
Iowa City High
|
5:00 PM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (25-19, 25-23)
|
JHS Quad
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School |
|
Quad @ Lynnville-Sully
|
|
|
|
Newton
vs.
Lynnville-Sully
|
5:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
2-1 (21-13, 12-21, 15-9)
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
PCM
|
5:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
2-0 (23-21, 25-23)
|
|
|
|
|
Twin Cedars
vs.
PCM
|
5:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
2-0 (21-6, 21-11)
|
|
|
|
|
|
5:00 PM CT
|
Lynnville-Sully HS Gym |
|
Quad
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Pleasantville
|
5:00 PM CT
|
Pleasantville High School
|
3-0 (25-18, 25-9, 25-15)
|
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
MVAOCOU
|
5:00 PM CT
|
South O'Brien High School
|
2-0 (25-15, 25-20)
|
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Norwalk
|
5:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-22, 25-7)
|
SEP Quad
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Indianola
|
5:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-3, 25-5)
|
|
|
|
|
Tripoli
vs.
Crestwood
|
5:00 PM CT
|
Tripoli High School Gym
|
2-0 (25-14, 25-21)
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Des Moines Christian
|
5:30 PM CT
|
ADM High School North Gym
|
2-1 (15-21, 26-24, 15-11)
|
ADM Quad
|
|
|
|
Underwood
vs.
Harlan Community
|
5:30 PM CT
|
ADM High School North Gym
|
2-1 (14-21, 21-10, 15-10)
|
ADM Quad
|
|
|
|
Alta-Aurelia
vs.
Southeast Valley
|
5:30 PM CT
|
Alta-Aurelia High School
|
3-1 (25-17, 25-20, 20-25, 25-17)
|
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Burlington
|
5:30 PM CT
|
Burlington High School
|
2-0 (25-16, 25-11)
|
Quad
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Danville
|
5:30 PM CT
|
Burlington High School
|
2-0 (25-7, 25-14)
|
Quad
|
|
|
|
West Burlington
vs.
Wapello
|
5:30 PM CT
|
Burlington High School
|
2-0 (25-14, 25-18)
|
Quad
|
|
|
|
Danville
vs.
Wapello
|
5:30 PM CT
|
Burlington High School
|
2-1 (25-19, 23-25, 15-11)
|
Quad Tournament
|
|
|
|
Burlington
vs.
Wapello
|
5:30 PM CT
|
Burlington High School Carl Johanssen Gymnasium
|
2-1 (25-16, 22-25, 15-11)
|
|
|
|
|
|
5:30 PM CT
|
Central DeWitt High School |
|
Invitational
|
|
|
|
Clinton
vs.
Dubuque Senior
|
5:30 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
2-0 (21-14, 21-15)
|
MAC vs MVC Crossover
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Western Dubuque
|
5:30 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
2-0 ()
|
MAC/MVC Challenge
|
|
|
|
Assumption
vs.
Dubuque Hempstead
|
5:30 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
2-0 (21-17, 21-15)
|
|
|
|
|
Assumption
vs.
Western Dubuque
|
5:30 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
2-0 (21-18, 21-14)
|
|
|
|
|
|
5:30 PM CT
|
Dunkerton High School |
|
Triangular
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
South Winneshiek
|
5:30 PM CT
|
Dunkerton High School High School Gym
|
2-0 (25-20, 25-22)
|
|
|
|
|
Griswold
vs.
Exira-EHK
|
5:30 PM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (25-11, 25-17)
|
|
|
|
|
|
5:30 PM CT
|
New Hampton High School |
|
Triangular
|
|
|
|
|
5:30 PM CT
|
Panorama HS |
|
Audubon/CR-B/Panorama Triangular
|
|
|
|
Audubon
vs.
Panorama
|
5:30 PM CT
|
Panorama HS
|
2-0 (25-10, 25-15)
|
|
|
|
|
River Valley
vs.
West Monona
|
5:30 PM CT
|
River Valley Community School
|
2-0 (25-15, 25-17)
|
Triangular
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Cherokee Washington
|
5:30 PM CT
|
Sheldon High School High School Gym
|
2-0 (21-12, 21-18)
|
Sheldon Early Bird Tournament
|
|
|
|
LeMars
vs.
Logan-Magnolia
|
5:30 PM CT
|
Sheldon High School High School Gym
|
2-0 ()
|
|
|
|
|
Central Lyon
vs.
Rock Valley
|
5:30 PM CT
|
Sioux Center High School
|
2-0 (22-20, 21-17)
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Boyden-Hull
|
5:30 PM CT
|
Sioux Center High School
|
2-0 (25-23, 21-16)
|
|
|
|
|
Waukon
vs.
Postville
|
5:30 PM CT
|
Waukon High School
|
3-0 (25-10, 25-11, 25-18)
|
|
|
|
|
Creston
vs.
West Marshall
|
5:45 PM CT
|
Carlisle High School WAC
|
2-0 (21-6, 21-12)
|
Carlisle Varsity Volleyball Quad
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Oskaloosa
|
5:45 PM CT
|
Carlisle High School WAC
|
2-1 (21-14, 15-21, 15-11)
|
Carlisle Varsity Volleyball Quad
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Albia
|
5:45 PM CT
|
Fairfield High School
|
|
|
|
|
|
Newton
vs.
PCM
|
5:45 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
2-0 (21-7, 21-14)
|
|
|
|
|
Morningstar Academy
vs.
Galesburg Christian
|
6:00 PM
|
|
|
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
Essex
|
6:00 PM CT
|
East Mills High School
|
2-0 (25-8, 25-17)
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Sidney
|
6:00 PM CT
|
Glenwood High School Main Gym
|
2-1 (21-15, 18-21, 15-11)
|
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
6:00 PM CT
|
Glenwood High School Main Gym
|
2-1 (21-9, 19-21, 15-3)
|
|
|
|
|
Lenox
vs.
Exira-EHK
|
6:00 PM CT
|
Griswold High School
|
2-0 (25-10, 25-21)
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
Pleasant Valley
|
6:00 PM CT
|
Iowa City West High School South Gym
|
2-0 ()
|
MAC vs MVC
|
|
|
|
New Hampton
vs.
Denver
|
6:00 PM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (25-22, 25-21)
|
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Logan-Magnolia
|
6:00 PM CT
|
Sheldon High School High School Gym
|
2-1 (21-13, 10-21, 15-10)
|
Sheldon Early Bird Tournament
|
|
|
|
Des Moines Lincoln
vs.
Norwalk
|
6:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-8, 25-10)
|
SEP Quad
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Indianola
|
6:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-20, 25-13)
|
SEP Quad
|
|
|
|
Sumner-Fredericksburg
vs.
Crestwood
|
6:00 PM CT
|
Tripoli High School High School Gym
|
2-0 (25-9, 25-15)
|
|
|
|
|
Hudson
vs.
South Winneshiek
|
6:15 PM CT
|
Dunkerton High School
|
2-0 (25-15, 25-21)
|
|
|
|
|
Johnston
vs.
Marion
|
6:15 PM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (25-15, 25-18)
|
JHS Quad
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Iowa City High
|
6:15 PM CT
|
Johnston High School
|
2-1 (20-25, 25-20, 17-15)
|
JHS Quad
|
|
|
|
Western Christian
vs.
Gehlen Catholic
|
6:15 PM CT
|
Sheldon High School High School Gym
|
2-0 (21-18, 21-10)
|
Sheldon Early Bird Tournament
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Central Lyon
|
6:20 PM CT
|
Sioux Center High School
|
2-1 (21-17, 20-22, 15-12)
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
George-Little Rock
|
6:20 PM CT
|
Sioux Center High School
|
2-0 (21-6, 21-6)
|
|
|
|
|
ADM
vs.
Underwood
|
6:30 PM CT
|
ADM High School North Gym
|
2-0 (21-11, 21-16)
|
ADM Quad
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Des Moines Christian
|
6:30 PM CT
|
ADM High School North Gym
|
2-1 (18-21, 21-11, 15-10)
|
ADM Quad
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
South Hardin
|
6:30 PM CT
|
BCLUW High School
|
2-0 (25-9, 25-13)
|
Triangular
|
|
|
|
Clinton
vs.
Dubuque Hempstead
|
6:30 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
2-1 (16-21, 21-16, 15-7)
|
MAC vs MVC Crossover
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Dubuque Hempstead
|
6:30 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
2-0 (21-16, 21-12, 0-0, 0-0, 0-0)
|
MAC/MVC Challenge
|
|
|
|
East Sac County
vs.
Newell-Fonda
|
6:30 PM CT
|
Graettinger/Terril High School
|
3-1 (25-20, 18-25, 25-17, 25-20)
|
|
|
|
|
Greene County
vs.
St. Edmond
|
6:30 PM CT
|
Greene County High School Main Gym
|
3-0 (25-9, 25-17, 25-10)
|
|
|
|
|
Newton
vs.
Twin Cedars
|
6:30 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
2-0 (21-10, 21-12)
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
Denver
|
6:30 PM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (27-25, 25-18)
|
|
|
|
|
Mount Pleasant
vs.
Ottumwa
|
6:30 PM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
2-0 (21-9, 21-14)
|
Wood Gym
|
|
|
|
Audubon
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
6:30 PM CT
|
Panorama HS
|
2-0 (25-13, 25-14)
|
|
|
|
|
Interstate 35
vs.
Chariton
|
6:30 PM CT
|
Pleasantville High School
|
2-0 (25-13, 25-15)
|
Varsity Triangular
|
|
|
|
West Monona
vs.
Remsen St. Mary's
|
6:30 PM CT
|
River Valley Community School
|
2-1 (16-25, 25-17, 15-9)
|
Triangular
|
|
|
|
Rockford
vs.
Nashua-Plainfield
|
6:30 PM CT
|
Rockford High School
|
3-2 (25-19, 25-13, 14-25, 20-25, 18-16)
|
Match
|
|
|
|
Melcher-Dallas
vs.
Orient-Macksburg
|
6:30 PM CT
|
Southeast Warren Jr Sr High SEW High School (Big Gym
|
3-2 (21-25, 25-15, 20-25, 25-20, 15-7)
|
|
|
|
|
Westwood
vs.
MVAOCOU
|
6:45 PM CT
|
South O'Brien High School
|
2-0 (25-21, 25-23)
|
Triangular
|
|
|
|
Belmond-Klemme
vs.
Bishop Garrigan
|
7:00 PM CT
|
Belmond-Klemme High School Gym
|
3-0 (25-12, 25-19, 25-22)
|
|
|
|
|
BGM
vs.
GMG
|
7:00 PM CT
|
BGM High School North Gym
|
3-0 (25-15, 25-18, 28-26)
|
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Oskaloosa
|
7:00 PM CT
|
Carlisle High School WAC
|
2-0 (21-18, 21-19)
|
Carlisle Varsity Volleyball Quad
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Creston
|
7:00 PM CT
|
Carlisle High School WAC
|
2-0 (21-7, 21-14)
|
Carlisle Varsity Volleyball Quad
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
Hudson
|
7:00 PM CT
|
Dunkerton High School High School Gym
|
2-0 (25-13, 25-16)
|
|
|
|
|
East Mills
vs.
Essex
|
7:00 PM CT
|
East Mills High School
|
3-0 (25-4, 25-11, 25-10)
|
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Albia
|
7:00 PM CT
|
Fairfield High School
|
|
|
|
|
|
Forest City
vs.
Eagle Grove
|
7:00 PM CT
|
Forest City High School
|
3-0 (25-10, 25-10, 25-11)
|
|
|
|
|
Fremont-Mills
vs.
Stanton
|
7:00 PM CT
|
Fremont-Mills High School Lied Gym
|
3-1 (25-22, 25-21, 24-26, 25-14)
|
|
|
|
|
Tri-Center
vs.
Sergeant Bluff-Luton
|
7:00 PM CT
|
Glenwood High School Main Gym
|
2-0 (23-21, 21-17)
|
|
|
|
|
Glenwood
vs.
Sidney
|
7:00 PM CT
|
Glenwood High School Main Gym
|
2-1 (13-21, 21-18, 15-11)
|
|
|
|
|
Griswold
vs.
Lenox
|
7:00 PM CT
|
Griswold High School
|
2-1 (8-25, 25-21, 15-10)
|
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Pleasant Valley
|
7:00 PM CT
|
Iowa City West High School Main Gym
|
2-0 (21-12, 21-7)
|
MAC vs MVC
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
North Scott
|
7:00 PM CT
|
Iowa City West High School Main Gym
|
2-1 (21-6, 20-22, 15-2)
|
|
|
|
|
Iowa City West
vs.
Bettendorf
|
7:00 PM CT
|
Iowa City West High School Main Gym
|
2-0 (21-15, 21-14)
|
|
|
|
|
Cedar Rapids Kennedy
vs.
Bettendorf
|
7:00 PM CT
|
Iowa City West High School Main Gym
|
2-0 (21-16, 21-19)
|
|
|
|
|
Prairie
vs.
North Scott
|
7:00 PM CT
|
Iowa City West High School South Gym
|
2-0 ()
|
tournament
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Twin Cedars
|
7:00 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
2-0 (21-8, 21-19)
|
|
|
|
|
Moravia
vs.
Moulton-Udell
|
7:00 PM CT
|
Moravia High School
|
3-0 (25-17, 25-12, 25-12)
|
|
|
|
|
North Iowa
vs.
Garner Hayfield Ventura
|
7:00 PM CT
|
North Iowa Community School
|
3-1 (25-19, 26-24, 23-25, 25-23)
|
Match
|
|
|
|
Northwood-Kensett
vs.
North Butler
|
7:00 PM CT
|
Northwood-Kensett High School
|
3-2 (25-15, 18-25, 25-21, 23-25, 18-16)
|
|
|
|
|
Osage
vs.
Newman Catholic
|
7:00 PM CT
|
Osage High School Gym
|
3-0 (25-11, 25-13, 25-10)
|
|
|
|
|
Pocahontas Area
vs.
Emmetsburg
|
7:00 PM CT
|
Pocahontas Area High School Gym
|
3-2 (25-16, 19-25, 25-20, 19-25, 15-12)
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
LeMars
|
7:00 PM CT
|
Sheldon High School High School Gym
|
2-0 (21-7, 21-6)
|
Sheldon Early Bird Tournament
|
|
|
|
Sheldon
vs.
Gehlen Catholic
|
7:00 PM CT
|
Sheldon High School High School Gym
|
2-0 (21-17, 21-19)
|
|
|
|
|
West Lyon
vs.
Central Lyon
|
7:00 PM CT
|
Sioux Center High School
|
2-0 (21-14, 21-19)
|
|
|
|
|
Southeast Polk
vs.
Des Moines Lincoln
|
7:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-0 (25-11, 25-20)
|
|
|
|
|
Indianola
vs.
Norwalk
|
7:00 PM CT
|
Southeast Polk High School
|
2-1 (18-25, 25-17, 15-12)
|
SEP Quad
|
|
|
|
Tripoli
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
7:00 PM CT
|
Tripoli High School High School Gym
|
2-0 (25-10, 25-14)
|
|
|
|
|
West Hancock
vs.
Lake Mills
|
7:00 PM CT
|
West Hancock High School
|
3-0 (25-12, 25-10, 25-9)
|
|
|
|
|
Wilton
vs.
Williamsburg
|
7:00 PM CT
|
Wilton High School
|
3-0 (25-13, 25-23, 25-14)
|
|
|
|
|
Woodbury Central
vs.
West Harrison
|
7:00 PM CT
|
Woodbury Central Community School
|
3-0 (25-18, 25-17, 25-21)
|
|
|
|
|
Cardinal
vs.
Sigourney
|
7:15 PM CT
|
Cardinal High School
|
3-0 (25-13, 25-22, 25-13)
|
|
|
|
|
Grinnell
vs.
North Mahaska
|
7:15 PM CT
|
Grinnell Community Senior High School
|
|
Scrimmage
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Washington
|
7:15 PM CT
|
Mid-Prairie High School
|
3-0 (25-20, 25-13, 25-17)
|
|
|
|
|
Mount Ayr
vs.
Bedford
|
7:15 PM CT
|
Mount Ayr High School High School Gym
|
3-1 (17-25, 25-19, 25-13, 25-20)
|
|
|
|
|
North Fayette Valley
vs.
Decorah
|
7:15 PM CT
|
North Fayette Valley Middle School
|
3-1 (24-26, 25-22, 25-21, 25-17)
|
|
|
|
|
Storm Lake
vs.
Denison-Schleswig
|
7:15 PM CT
|
Storm Lake High School
|
3-1 (20-25, 25-11, 25-18, 25-19)
|
|
|
|
|
Burlington
vs.
Danville
|
7:30 PM CT
|
Burlington High School Carl Johanssen Gymnasium
|
2-0 (25-19, 31-29)
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Monticello
|
7:30 PM CT
|
Center Point-Urbana High School
|
3-0 (25-22, 25-14, 25-18)
|
KCRG 9.2 Game
|
|
|
|
Clinton
vs.
Western Dubuque
|
7:30 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
2-1 (21-14, 12-21, 15-13)
|
MAC vs MVC Crossover
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Dubuque Senior
|
7:30 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
2-0 ()
|
MAC/MVC Challenge
|
|
|
|
Hampton-Dumont-CAL
vs.
West Fork
|
7:30 PM CT
|
Hampton-Dumont High School Hampton-Dumont High School Gym
|
3-1 (25-14, 25-18, 20-25, 25-19)
|
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
7:30 PM CT
|
Iowa City West High School South Gym
|
2-0 (21-13, 21-17)
|
MAC vs MVC
|
|
|
|
Iowa Falls-Alden
vs.
Ballard
|
7:30 PM CT
|
Iowa Falls-Alden High School Iowa Falls-Alden HS Gym
|
3-0 (25-12, 25-13, 25-18)
|
|
|
|
|
Johnston
vs.
Iowa City High
|
7:30 PM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (25-12, 25-19)
|
JHS Quad
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Marion
|
7:30 PM CT
|
Johnston High School
|
2-0 (25-21, 25-22)
|
JHS Quad
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Winfield-Mt Union
|
7:30 PM CT
|
Keokuk High School Wright Fieldhouse
|
3-1 (22-25, 25-13, 25-9, 25-20)
|
|
|
|
|
Charles City
vs.
New Hampton
|
7:30 PM CT
|
New Hampton High School
|
2-0 (25-23, 25-23)
|
Triangular @ New Hampton
|
|
|
|
Davis County
vs.
Mount Pleasant
|
7:30 PM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
2-0 (21-14, 21-19)
|
Wood Gym
|
|
|
|
Coon Rapids-Bayard
vs.
Panorama
|
7:30 PM CT
|
Panorama HS
|
2-0 (25-22, 25-19)
|
|
|
|
|
Pleasantville
vs.
Chariton
|
7:30 PM CT
|
Pleasantville High School
|
2-0 (25-11, 25-11)
|
Non-conference triangular
|
|
|
|
River Valley
vs.
Remsen St. Mary's
|
7:30 PM CT
|
River Valley Community School
|
2-0 (25-18, 25-15)
|
Triangular
|
|
|
|
Des Moines Roosevelt
vs.
Atlantic
|
7:30 PM CT
|
Roosevelt High School Main Gym
|
3-0 (25-17, 25-16, 25-20)
|
|
|
|
|
George-Little Rock
vs.
Rock Valley
|
7:30 PM CT
|
Sioux Center High School
|
2-0 (21-8, 21-10)
|
|
|
|
|
Assumption
vs.
Dubuque Senior
|
7:31 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
2-0 (21-17, 21-19)
|
|
|
|
|
BCLUW
vs.
South Hardin
|
8:00 PM CT
|
BCLUW High School
|
2-0 (25-23, 25-18)
|
|
|
|
|
GTRA
vs.
Newell-Fonda
|
8:00 PM CT
|
Graettinger/Terril High School
|
3-0 (25-17, 25-10, 25-9)
|
|
|
|
|
North Scott
vs.
Cedar Rapids Kennedy
|
8:00 PM CT
|
Iowa City West High School South Gym
|
2-0 (21-4, 21-10)
|
|
|
|
|
Sioux Center
vs.
Boyden-Hull
|
8:00 PM CT
|
Sioux Center High School
|
2-1 (21-15, 13-21, 16-14)
|
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
Westwood
|
8:00 PM CT
|
South O'Brien High School
|
2-0 (25-13, 25-17)
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Eddyville-Blakesburg-Fremont
|
8:15 PM CT
|
Fairfield High School
|
|
|
|
|
|
Davis County
vs.
Ottumwa
|
8:30 PM CT
|
Ottumwa Evans Middle School
|
2-0 (21-15, 21-8)
|
Wood Gym
|
|
|