|
Sioux City West
vs.
Sioux City East
|
10:00 AM CT
|
Sioux City West High School
|
4-3
|
Doubleheader Game 1
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Bishop Heelan
|
11:00 AM CT
|
Abraham Lincoln High School Jon Lieber Field
|
10-0
|
Postponed from 5/30/24
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Sioux City North
|
12:00 PM CT
|
Gale Wickersham Athletic Complex
|
18-7
|
Doubleheader Game 1
|
|
|
|
Sioux City West
vs.
Sioux City East
|
12:00 PM CT
|
Sioux City West High School
|
9-1
|
Doubleheader Game 2
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Bishop Heelan
|
1:00 PM CT
|
Abraham Lincoln High School Jon Lieber Field
|
10-9
|
Postponed from 5/30/24
|
|
|
|
Council Bluffs Jefferson
vs.
Sioux City North
|
2:00 PM CT
|
Gale Wickersham Athletic Complex
|
13-0
|
Doubleheader Game 2
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Des Moines North
|
3:30 PM CT
|
DM East Williams Stadium Baseball Field
|
16-3
|
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Bishop Heelan
|
4:00 PM CT
|
Abraham Lincoln High School Jon Lieber Field
|
|
PPD
Postponed to 5/30/24
|
|
|
|
Clarke
vs.
Centerville
|
4:00 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School Baseball Field
|
5-4
|
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Camanche
|
4:00 PM CT
|
Cole Park, Bellevue
|
11-1
|
|
|
|
|
North Fayette Valley
vs.
Turkey Valley
|
4:00 PM CT
|
North Fayette Valley High School
|
13-2
|
|
|
|
|
Kee
vs.
South Winneshiek
|
4:00 PM CT
|
Target Field
|
7-2
|
1 Varsity only
|
|
|
|
Earlham
vs.
ACGC
|
5:00 PM CT
|
AC/GC High School
|
5-2
|
V DH
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Monticello
|
5:00 PM CT
|
Anamosa Middle School
|
7-0
|
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
Solon
|
5:00 PM CT
|
Baseball field
|
7-2
|
|
|
|
|
Benton
vs.
Williamsburg
|
5:00 PM CT
|
Benton Community High School
|
11-1
|
|
|
|
|
Bettendorf High School
vs.
Assumption
|
5:00 PM CT
|
Bettendorf High School BHS Baseball Field
|
5-4
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Clear Creek Amana
|
5:00 PM CT
|
Center Point-Urbana High School Bowers Athletic Complex
|
8-3
|
|
|
|
|
Central Decatur
vs.
Martensdale-St Marys
|
5:00 PM CT
|
Central Decatur High School Baseball Field
|
17-1
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Muscatine
|
5:00 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
7-6
|
|
|
|
|
Davenport Central
vs.
Clinton
|
5:00 PM CT
|
Davenport Brady St. Stadium
|
4-3
|
|
|
|
|
Maquoketa Valley
vs.
Calamus-Wheatland
|
5:00 PM CT
|
Field of Dreams Movie Site
|
8-6
|
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Interstate 35
|
5:00 PM CT
|
Hawk Baseball Field
|
3-2
|
|
|
|
|
Independence
vs.
Mount Vernon
|
5:00 PM CT
|
Independence High School
|
3-1
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Fort Dodge
|
5:00 PM CT
|
Lincoln Intermediate School Roosevelt Baseball Field
|
4-1
|
Postponed from 5/27/24
|
|
|
|
Madrid
vs.
Des Moines Christian
|
5:00 PM CT
|
Madrid High School
|
14-9
|
|
|
|
|
Marion
vs.
West Delaware
|
5:00 PM CT
|
Marion High School
|
10-0
|
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
Postville
|
5:00 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
16-10
|
|
|
|
|
Davenport North
vs.
Davenport West
|
5:00 PM CT
|
North High School
|
13-3
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
Lisbon
|
5:00 PM CT
|
North Linn High School Baseball Field
|
9-4
|
|
|
|
|
Northeast
vs.
Beckman Catholic
|
5:00 PM CT
|
Northeast Community School Baseball Field
|
10-4
|
Double Header - Game 1
|
|
|
|
Panorama
vs.
Van Meter
|
5:00 PM CT
|
Panorama HS
|
12-1
|
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
North Scott
|
5:00 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
6-0
|
|
|
|
|
Red Oak
vs.
Shenandoah
|
5:00 PM CT
|
Red Oak Legion Field
|
10-3
|
|
|
|
|
South Tama
vs.
Grinnell
|
5:00 PM CT
|
South Tama High School
|
7-3
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Indianola
|
5:00 PM CT
|
Urbandale High School Barton Field
|
7-5
|
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Ames
|
5:00 PM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
12-2
|
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Pleasantville
|
5:00 PM CT
|
West Central Valley High School
|
13-0
|
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Knoxville
|
5:30 PM
|
|
7-1
|
|
|
|
|
Albia
vs.
Davis County
|
5:30 PM CT
|
Albia - Monroe Co. Sports Complex
|
8-3
|
|
|
|
|
Cascade
vs.
Maquoketa
|
5:30 PM CT
|
American Legion Ball Park
|
13-3
|
|
|
|
|
Audubon
vs.
Coon Rapids-Bayard
|
5:30 PM CT
|
Audubon Community School District High School
|
|
|
|
|
|
CAM
vs.
Stanton
|
5:30 PM CT
|
CAM Jr./Sr. High School
|
9-3
|
Varsity first at 5:30.
|
|
|
|
Central Lee
vs.
Burlington Notre Dame
|
5:30 PM CT
|
Central Lee High School
|
15-2
|
|
|
|
|
Chariton
vs.
Cardinal
|
5:30 PM CT
|
Chariton Middle School
|
3-0
|
|
|
|
|
Clarion-Goldfield-Dows
vs.
West Fork
|
5:30 PM CT
|
Clarion-Goldfield-Dows High School CGD Basebll/Softball complex
|
14-3
|
|
|
|
|
Creston
vs.
Glenwood
|
5:30 PM CT
|
Creston High School
|
8-6
|
|
|
|
|
Danville
vs.
West Burlington
|
5:30 PM CT
|
Danville Jr/Sr High School
|
18-4
|
|
|
|
|
Des Moines East
vs.
Des Moines North
|
5:30 PM CT
|
DM East Williams Stadium Baseball Field
|
11-1
|
|
|
|
|
Belle Plaine
vs.
BCLUW
|
5:30 PM CT
|
Franklin Park
|
3-2
|
|
|
|
|
Keota
vs.
New London
|
5:30 PM CT
|
Keota High School
|
14-10
|
|
|
|
|
Lynnville-Sully
vs.
Baxter
|
5:30 PM CT
|
Lynnville-Sully High School
|
13-3
|
V / JV
|
|
|
|
Melcher-Dallas
vs.
Ankeny Christian
|
5:30 PM CT
|
Melcher-Dallas Baseball Field
|
8-0
|
|
|
|
|
Van Buren County
vs.
Mediapolis
|
5:30 PM CT
|
Mildred & Eddie Ferguson Sports Complex
|
5-4
|
|
|
|
|
Moravia
vs.
Murray
|
5:30 PM CT
|
Moravia High School
|
17-0
|
|
|
|
|
Pekin
vs.
Hillcrest Academy
|
5:30 PM CT
|
Pekin Community Schools
|
8-4
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
LeMars
|
5:30 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
4-2
|
Doubleheader Game 1
|
|
|
|
Sigourney
vs.
English Valleys
|
5:30 PM CT
|
Sigourney High School
|
15-0
|
|
|
|
|
Southwest Valley
vs.
Mount Ayr
|
5:30 PM CT
|
Southwest Valley Southwest Valley Baseball Field
|
4-3
|
|
|
|
|
Wapello
vs.
Highland
|
5:30 PM CT
|
Wapello Athletic Complex
|
8-0
|
|
|
|
|
Western Christian
vs.
West Sioux
|
5:30 PM CT
|
Western Christian High School Baseball Complex
|
10-0
|
JV @ 5:30PM
|
|
|
|
Council Bluffs Lincoln
vs.
Bishop Heelan
|
6:00 PM CT
|
Abraham Lincoln High School Jon Lieber Field
|
|
PPD
Postponed to 5/30/24
|
|
|
|
Marquette Catholic
vs.
Camanche
|
6:00 PM CT
|
Cole Park, Bellevue
|
6-5
|
|
|
|
|
Wayne
vs.
East Union
|
6:00 PM CT
|
George Saling Athletic Complex
|
13-7
|
|
|
|
|
North Fayette Valley
vs.
Turkey Valley
|
6:00 PM CT
|
North Fayette Valley High School
|
11-5
|
|
|
|
|
Benton
vs.
Williamsburg
|
6:30 PM CT
|
Benton Community High School
|
14-5
|
|
|
|
|
Clarke
vs.
Centerville
|
6:30 PM CT
|
Clarke Community Middle/High School Baseball Field
|
12-2
|
|
|
|
|
Dunkerton
vs.
New Hampton
|
6:30 PM CT
|
Dunkerton High School Baseball Field
|
11-1
|
|
|
|
|
ACGC
vs.
Earlham
|
7:00 PM CT
|
AC/GC High School
|
13-6
|
V DH
|
|
|
|
Ankeny
vs.
Johnston
|
7:00 PM CT
|
Ankeny High School
|
7-3
|
|
|
|
|
Vinton-Shellsburg
vs.
Solon
|
7:00 PM CT
|
Baseball field
|
10-1
|
|
|
|
|
Bettendorf High School
vs.
Assumption
|
7:00 PM CT
|
Bettendorf High School BHS Baseball Field
|
3-1
|
|
|
|
|
Bondurant-Farrar
vs.
North Polk
|
7:00 PM CT
|
Bondurant-Farrar Middle School Bondurant-Farrar Intermediate School
|
6-4
|
|
|
|
|
Carlisle
vs.
Carroll
|
7:00 PM CT
|
Carlisle High School
|
9-3
|
|
|
|
|
Center Point-Urbana
vs.
Clear Creek Amana
|
7:00 PM CT
|
Center Point-Urbana High School Bowers Athletic Complex
|
10-0
|
|
|
|
|
Central DeWitt
vs.
Muscatine
|
7:00 PM CT
|
Central DeWitt High School
|
6-3
|
|
|
|
|
Davenport Central
vs.
Clinton
|
7:00 PM CT
|
Davenport Brady St. Stadium
|
11-1
|
|
|
|
|
Dallas Center-Grimes
vs.
Ankeny Centennial
|
7:00 PM CT
|
DCG HS BB/SB Field
|
8-3
|
|
|
|
|
Dike-New Hartford
vs.
Aplington-Parkersburg
|
7:00 PM CT
|
Dike-New Hartford High School Baseball Field
|
8-1
|
|
|
|
|
East Marshall
vs.
Grundy Center
|
7:00 PM CT
|
East Marshall Middle School HS Baseball Diamond
|
3-0
|
|
|
|
|
Gilbert
vs.
Boone
|
7:00 PM CT
|
Gilbert High School
|
4-3
|
|
|
|
|
Gladbrook-Reinbeck
vs.
Columbus Catholic
|
7:00 PM CT
|
Gladbrook-Reinbeck High School
|
15-2
|
|
|
|
|
Woodward-Granger
vs.
Interstate 35
|
7:00 PM CT
|
Hawk Baseball Field
|
5-3
|
|
|
|
|
Estherville Lincoln Central
vs.
Pocahontas Area
|
7:00 PM CT
|
Hess-Limberg Field
|
7-0
|
|
|
|
|
Hudson
vs.
Denver
|
7:00 PM CT
|
Hudson Athletic Complex
|
10-6
|
|
|
|
|
Independence
vs.
Mount Vernon
|
7:00 PM CT
|
Independence High School
|
9-8
|
|
|
|
|
Regina Catholic
vs.
Wilton
|
7:00 PM CT
|
Iowa City Regina High School
|
9-8
|
|
|
|
|
Jesup
vs.
Union Community
|
7:00 PM CT
|
Jesup High School
|
11-9
|
|
|
|
|
Mason City
vs.
Fort Dodge
|
7:00 PM CT
|
Lincoln Intermediate School Roosevelt Baseball Field
|
8-3
|
Postponed from 5/27/24
|
|
|
|
Madrid
vs.
Des Moines Christian
|
7:00 PM CT
|
Madrid High School
|
14-4
|
|
|
|
|
Marion
vs.
West Delaware
|
7:00 PM CT
|
Marion High School
|
15-3
|
|
|
|
|
Kuemper Catholic
vs.
Ridge View
|
7:00 PM CT
|
Merchants Park
|
5-3
|
|
|
|
|
MFL MarMac
vs.
Postville
|
7:00 PM CT
|
MFL MarMac High School
|
11-4
|
|
|
|
|
Mid-Prairie
vs.
Tipton
|
7:00 PM CT
|
Mid-Prairie High School
|
5-3
|
|
|
|
|
Ballard
vs.
ADM
|
7:00 PM CT
|
Nite Hawk Baseball Diamond
|
11-4
|
|
|
|
|
Davenport North
vs.
Davenport West
|
7:00 PM CT
|
North High School
|
11-5
|
|
|
|
|
North Linn
vs.
Lisbon
|
7:00 PM CT
|
North Linn High School Baseball Field
|
9-1
|
|
|
|
|
Oelwein
vs.
Starmont
|
7:00 PM CT
|
Oelwein Sports Complex
|
4-1
|
|
|
|
|
Ogden
vs.
South Central Calhoun
|
7:00 PM CT
|
Ogden High School
|
10-9
|
|
|
|
|
Panorama
vs.
Van Meter
|
7:00 PM CT
|
Panorama HS
|
14-4
|
|
|
|
|
Pleasant Valley
vs.
North Scott
|
7:00 PM CT
|
Pleasant Valley High School
|
6-0
|
|
|
|
|
Riverside
vs.
IKM-Manning
|
7:00 PM CT
|
Riverside High School
|
8-2
|
|
|
|
|
South Tama
vs.
Grinnell
|
7:00 PM CT
|
South Tama High School
|
11-0
|
|
|
|
|
Saint Ansgar
vs.
Janesville
|
7:00 PM CT
|
St. Ansgar High School Baseball Field
|
10-2
|
|
|
|
|
Urbandale
vs.
Indianola
|
7:00 PM CT
|
Urbandale High School Barton Field
|
10-2
|
|
|
|
|
Wapsie Valley
vs.
Sumner-Fredericksburg
|
7:00 PM CT
|
Wapsie Valley High School
|
7-3
|
|
|
|
|
Waterloo East
vs.
Ames
|
7:00 PM CT
|
Waterloo East High School Waterloo East High School
|
17-5
|
|
|
|
|
Waterloo West
vs.
Waverly-Shell Rock
|
7:00 PM CT
|
Waterloo West High School Baseball Field
|
7-3
|
|
|
|
|
West Central Valley
vs.
Pleasantville
|
7:00 PM CT
|
West Central Valley High School
|
17-4
|
|
|
|
|
West Liberty
vs.
Durant
|
7:00 PM CT
|
West Liberty High School Baseball Field
|
5-4
|
|
|
|
|
Chariton
vs.
Cardinal
|
7:30 PM
|
|
6-5
|
|
|
|
|
Eddyville-Blakesburg-Fremont
vs.
Knoxville
|
7:30 PM
|
|
7-6
|
|
|
|
|
Albia
vs.
Davis County
|
7:30 PM CT
|
Albia - Monroe Co. Sports Complex
|
10-6
|
|
|
|
|
Algona
vs.
Eagle Grove
|
7:30 PM CT
|
Algona High School Bulldog Park - Baseball
|
25-4
|
|
|
|
|
Cascade
vs.
Maquoketa
|
7:30 PM CT
|
American Legion Ball Park
|
3-0
|
|
|
|
|
Anamosa
vs.
Monticello
|
7:30 PM CT
|
Anamosa Middle School
|
6-5
|
|
|
|
|
Bedford
vs.
Nodaway Valley
|
7:30 PM CT
|
Bedford Softball/Baseball Complex
|
8-3
|
|
|
|
|
Belmond-Klemme
vs.
Nashua-Plainfield
|
7:30 PM CT
|
Belmond-Klemme High School Baseball Field
|
22-7
|
|
|
|
|
Fairfield
vs.
Fort Madison
|
7:30 PM CT
|
Fairfield Middle School
|
5-4
|
|
|
|
|
Forest City
vs.
Central Springs
|
7:30 PM CT
|
Forest City High School Baseball Field
|
13-3
|
|
|
|
|
Garner Hayfield Ventura
vs.
Rockford
|
7:30 PM CT
|
Garner-Hayfield-Ventura High School
|
12-5
|
|
|
|
|
Harlan Community
vs.
Denison-Schleswig
|
7:30 PM CT
|
J J Jensen Baseball, Softball & Soccer Fields.
|
5-4
|
|
|
|
|
Keokuk
vs.
Burlington
|
7:30 PM CT
|
Joyce Park
|
8-5
|
|
|
|
|
Manson-NW Webster
vs.
North Union
|
7:30 PM CT
|
Manson Keith Hart Athletic Complex Manson Keith Hart Athletic Complex
|
23-3
|
|
|
|
|
Newman Catholic
vs.
Clear Lake
|
7:30 PM CT
|
Newman Catholic High School BB Field
|
7-2
|
Postponed
|
|
|
|
North Butler
vs.
Clarksville
|
7:30 PM CT
|
North Butler Elementary Baseball Field
|
5-1
|
|
|
|
|
Northeast
vs.
Beckman Catholic
|
7:30 PM CT
|
Northeast Community School Baseball Field
|
5-4
|
Double Header - Game 2
|
|
|
|
Norwalk
vs.
Winterset
|
7:30 PM CT
|
Norwalk Middle School
|
15-3
|
|
|
|
|
West Marshall
vs.
Don Bosco
|
7:30 PM CT
|
Schilling Field
|
10-0
|
|
|
|
|
Southeast Warren
vs.
Lenox
|
7:30 PM CT
|
SE Warren BSB/SB Fields
|
3-1
|
|
|
|
|
Sergeant Bluff-Luton
vs.
LeMars
|
7:30 PM CT
|
Sgt. Bluff Baseball & Softball Complex
|
5-4
|
Doubleheader Game 2
|
|
|
|
South Hamilton
vs.
South Hardin
|
7:30 PM CT
|
South Hamilton High School
|
15-14
|
|
|
|
|
South O'Brien
vs.
Sheldon
|
7:30 PM CT
|
South O'Brien - Swanson Sports Complex
|
|
PPD
Postponed to 6/27/24
|
|
|
|
Southeast Valley
vs.
Humboldt
|
7:30 PM CT
|
Southeast Valley Baseball Diamond
|
16-8
|
|
|
|
|
St. Albert
vs.
Atlantic
|
7:30 PM CT
|
St. Albert Catholic Schools
|
|
PPD
Postponed - Makeup Date TBD
|
|
|
|
Treynor
vs.
Tri-Center
|
7:30 PM CT
|
Treynor Community School
|
|
PPD
Postponed to 6/12/24
|
|
|
|
Washington
vs.
Mount Pleasant
|
7:30 PM CT
|
Washington High School
|
8-1
|
|
|
|