Date | Opponent(s) | Result | Earned Seed Points | Opponent W-L | Caption | Location | Transportation | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12/10/22 | vs Edgemont | W 60-32 | 47 | 11-8 |
GJV @ 2pm, followed by BV, GV |
Wall High School | ||
12/14/22 | vs Todd County | W 69-50 | 49 | 11-7 |
Lakota Nation Invitational |
Ice Arena at The Monument | ||
12/15/22 | vs Lakota Tech | L 43-48 | 41 | 16-4 |
Lakota Nation Invitational |
Summit Arena at The Monument | ||
12/16/22 | vs Custer | L 45-57 | 38 | 12-8 |
Lakota Nation Invitational |
Summit Arena at The Monument | ||
12/17/22 | vs Little Wound | W 77-44 | 46 | 7-12 |
Lakota Nation Invitational |
Ice Arena at The Monument | ||
12/20/22 | vs Belle Fourche | L 48-53 | 38 | 13-6 |
JV 4:00 / V 5:30 |
Belle Fourche High School | ||
12/30/22 | vs Viborg-Hurley | L 36-74 | 39 | 17-3 |
Parkston Classic |
Parkston School District 33-3 | ||
1/3/23 | vs Newell | W 59-43 | 47 | 10-10 |
GJV @ 5:30pm, followed by GV |
Wall High School | ||
1/6/23 | @ Jones County | W 48-45 | 50 | 15-4 |
GJV @ 3:30pm CT, followed by BJV, GV, BV |
Jones County Harrold Thune Auditorium | ||
1/7/23 | vs Bennett County | W 59-23 | 46 | 6-12 |
GJV @ 2pm, followed by BJV, GV, BV |
Wall High School | ||
1/12/23 | vs Chamberlain | W 61-45 | 46 | 5-15 |
"C" @ 3:00pm MT, followed by GJV, GV |
Wall High School | ||
1/14/23 | vs Lead-Deadwood | W 63-15 | 43 | 1-19 |
GJV @ 12pm, followed by BJV, GV, BV |
Wall High School | ||
1/17/23 | @ Custer | L 77-82 | 38 | 12-8 |
GJV @ 5:00pm |
Custer Armory | ||
1/19/23 | @ Philip | W 68-30 | 44 | 8-12 | Philip Schools | |||
1/21/23 | vs New Underwood | W 70-41 | 44 | 7-13 |
Boys "C" @ 2pm, followed by GJV, BJV, GV, BV |
Wall High School | ||
2/2/23 | vs White River | W 59-38 | 44 | 9-11 |
BJV @ 3:30pm MT, followed by GJV, BV, GV |
Wall High School | ||
2/3/23 | @ Kadoka Area | W 65-43 | 47 | 13-7 |
GJV @ 2pm, followed by BJV, GV, BV |
Kadoka Area High School | ||
2/10/23 | vs Dell Rapids St. Mary | W 58-46 | 50 | 15-5 |
DWU/Culver's Classic |
Corn Palace | ||
2/14/23 | vs Lyman | W 67-48 | 47 | 12-7 |
GJV @ 2pm MT, followed by BJV, GV, BV |
Wall High School | ||
2/17/23 | @ Hill City | W 59-39 | 49 | 10-9 |
Girls "C" @ 4pm, followed by GJV, GV |
Hill City Gym | ||
2/23/23 | vs Oelrichs | W 2-0 | 5-13 |
Class B - Region 7 Quarterfinal - FORFEIT |
Wall High School | |||
2/25/23 | vs White River | W 62-55 | 9-11 |
Class B - Region 7 Semifinal |
Wall High School | |||
3/2/23 | vs Warner | W 74-64 | 14-6 |
Class B - SoDak 16 |
Stanley County High School | |||
3/9/23 | vs Sully Buttes | W 58-50 | 17-3 |
Class B - State Quarterfinal |
Huron Arena | |||
3/10/23 | vs Wolsey-Wessington | W 76-72 | 18-2 |
Class B - State Semifinal |
Huron Arena | |||
3/11/23 | vs Viborg-Hurley | L 61-71 | 17-3 |
Class B - State Championship |
Huron Arena |
Opponent Win Percentage | Points For Win | Points For Loss |
---|---|---|
0.75 - 1.00 | 50 | 39 |
0.50 - 0.749 | 47 | 36 |
0.25 - 0.499 | 44 | 33 |
0.00 - 0.249 | 41 | 30 |