Date | Opponent(s) | Result | Earned Seed Points | Opponent W-L | Caption | Location | Transportation | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8/26/23 | vs Lead-Deadwood | L 0-2 (23-25, 25-14, 18-25) | 30 | 4-26 |
Custer Volleyball Tournament |
Custer Jr/Sr High School | ||
8/26/23 | @ Custer | L 0-2 (13-25, 18-25) | 33 | 15-16 |
Custer Invite |
Custer Jr/Sr High School | ||
8/26/23 | vs Mahpíya Lúta | W 2-1 (22-25, 26-24, 25-6) | 44 | 8-22 |
Custer Tourney |
Custer Jr/Sr High School | ||
8/29/23 | vs St. Francis Indian | W 3-0 (25-14, 25-22, 25-13) | 41 | 6-24 | Pine Ridge High School Gymnasium | |||
9/2/23 | vs Standing Rock, ND | W 3-0 (25-13, 25-16, 25-13) | 41 | 1-21 | Pine Ridge High School Gymnasium | |||
9/5/23 | vs Lakota Tech | W 3-2 (25-21, 12-25, 25-16, 20-25, 15-13) | 44 | 13-15 | Pine Ridge High School Gymnasium | |||
9/7/23 | vs Todd County | W 3-0 (25-10, 25-14, 25-22) | 44 | 8-22 | Pine Ridge High School Gymnasium | |||
9/12/23 | @ Little Wound | W 3-1 (18-25, 25-21, 25-13, 25-19) | 44 | 9-15 |
C Team Start Tim e Listed |
Little Wound School | ||
9/14/23 | @ Cheyenne-Eagle Butte | W 3-0 (25-7, 25-15, 25-17) | 44 | 7-21 |
Parents Night! |
Eagle Butte School District | ||
9/19/23 | @ Custer | L 0-3 | 33 | 15-16 |
C - 5:00 / JV - 6:00 - FORFEIT |
Custer Armory | ||
9/23/23 | vs Crow Creek | W 3-1 (15-25, 25-17, 25-20, 25-19) | 44 | 8-18 | Pine Ridge High School Gymnasium | |||
9/25/23 | @ St. Francis Indian | W 3-0 | 41 | 6-24 | Saint Francis Indian School | |||
9/29/23 | vs Takini | W 2-0 (25-11, 25-7) | 41 | 0-16 |
Lakota Nation Invitational |
Summit Arena at The Monument | ||
9/29/23 | vs St. Francis Indian | W 2-0 (25-9, 25-18) | 41 | 6-24 |
Lakota Nation Invitational |
Summit Arena at The Monument | ||
9/29/23 | vs White River | L 0-2 (18-25, 18-25) | 36 | 16-8 |
Lakota Nation Invitational |
Summit Arena at The Monument | ||
9/30/23 | vs Santee, NE | W 2-0 (25-17, 25-15) | 41 | 4-19 |
Lakota Nation Invitational |
Summit Arena at The Monument | ||
10/5/23 | vs Bennett County | L 1-3 (25-19, 18-25, 18-25, 18-25) | 33 | 9-15 | Pine Ridge High School Gymnasium | |||
10/7/23 | vs Flandreau Indian | W 2-0 (25-9, 25-5) | 41 | 1-10 | Redfield Jr-Sr High School | |||
10/7/23 | vs Northwestern | L 0-2 (8-25, 6-25) | 39 | 26-7 |
Northwestern Tournament Varsity Only |
Redfield Jr-Sr High School | ||
10/7/23 | vs Elk Point-Jefferson | L 0-2 (19-25, 10-25) | 36 | 24-9 |
Northwestern Tournament |
Redfield Jr-Sr High School | ||
10/7/23 | vs Waubay/Summit | W 2-0 (25-23, 25-22) | 41 | 2-22 | Redfield Jr-Sr High School | |||
10/12/23 | vs Little Wound | W 3-0 (25-15, 25-12, 25-16) | 44 | 9-15 | Pine Ridge High School Gymnasium | |||
10/14/23 | vs Bennett County | W 2-1 (25-21, 18-25, 25-20) | 44 | 9-15 |
Pool Play - DHS Invitational |
Douglas High School | ||
10/14/23 | vs St. Francis Indian | W 2-0 (25-0, 25-0) | 41 | 6-24 |
Pool Play - DHS Invitational - FORFEIT |
Douglas High School | ||
10/14/23 | @ Faith | L 0-2 (8-25, 14-25) | 39 | 30-3 |
Pool Play - DHS Invitational |
Douglas High School | ||
10/14/23 | @ Harding County | L 1-2 (19-25, 25-20, 12-25) | 36 | 22-10 |
#7 vs #8 Final Match |
Douglas High School | ||
10/17/23 | vs Mahpíya Lúta | W 3-1 (23-25, 25-14, 25-19, 29-27) | 44 | 8-22 |
Parents Night |
Pine Ridge High School Gymnasium | ||
10/19/23 | @ Lakota Tech | W 3-2 (25-15, 17-25, 25-22, 14-25, 16-14) | 44 | 13-15 | Lakota Tech High School | |||
10/23/23 | vs Edgemont | W 3-1 (15-25, 25-23, 25-21, 25-20) | 47 | 16-10 |
Senior Night |
Pine Ridge High School Gymnasium | ||
10/30/23 | vs St. Francis Indian | W 3-1 (22-25, 25-12, 25-8, 25-16) | 6-24 |
Class A - Region 7 Quarterfinal |
Pine Ridge High School Gymnasium | |||
11/2/23 | vs Bennett County | L 2-3 (22-25, 17-25, 25-22, 25-17, 11-15) | 9-15 |
Class A - Region 7 Semifinal |
Pine Ridge High School Gymnasium |
Opponent Win Percentage | Points For Win | Points For Loss |
---|---|---|
0.75 - 1.00 | 50 | 39 |
0.50 - 0.749 | 47 | 36 |
0.25 - 0.499 | 44 | 33 |
0.00 - 0.249 | 41 | 30 |