Date | Opponent(s) | Result | Earned Seed Points | Opponent W-L | Caption | Location | Transportation | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8/25/22 | vs Colome | W 3-0 (25-14, 25-13, 25-7) | 41 | 7-22 |
6:30 JV Start, C-match at 5:15 |
Burke High School | ||
8/30/22 | @ Winner | W 3-0 (25-13, 25-19, 25-17) | 46 | 10-19 |
C-match at 5:15 |
Winner High School | ||
9/1/22 | @ Kimball/White Lake | W 3-0 (25-17, 25-22, 25-18) | 49 | 19-9 |
6:30 JV Start, C-match at 5:15 |
White Lake School | ||
9/3/22 | vs St. Francis Indian | W 2-0 (25-9, 25-5) | 46 | 8-17 |
Gregory Tournament |
Gregory Memorial Auditorium | ||
9/3/22 | vs Edgemont | W 2-0 (25-7, 25-10) | 47 | 16-12 |
Gregory Tournament |
Gregory Memorial Auditorium | ||
9/3/22 | vs Colome | W 2-0 (25-11, 25-20) | 41 | 7-22 |
Gregory Tournament-Championship |
Gregory Memorial Auditorium | ||
9/8/22 | vs St. Mary's, NE | L 2-3 (24-26, 25-15, 25-23, 27-29, 13-15) | 39 | 27-4 |
JV starts at 6:30 |
St. Mary's High School | ||
9/10/22 | vs Warner | W 2-1 (25-20, 21-25, 25-23) | 50 | 31-2 |
Arlington Volleyball Tournament |
Arlington High School | ||
9/10/22 | vs Arlington | W 2-0 (25-23, 25-14) | 47 | 19-13 |
Arlington Tournament |
Arlington High School | ||
9/10/22 | vs Elkton-Lake Benton | L 1-2 (25-22, 16-25, 13-25) | 41 | 27-3 |
Arlington Tournament |
Arlington High School | ||
9/10/22 | vs Faulkton Area | W 2-0 (25-12, 25-13) | 47 | 18-11 |
Arlington Tournament |
Arlington High School | ||
9/10/22 | vs Deubrook Area | W 2-0 (25-20, 25-14) | 44 | 13-15 |
Arlington Tournament |
Arlington High School | ||
9/20/22 | @ Platte-Geddes | L 1-3 (22-25, 25-16, 9-25, 24-26) | 41 | 24-7 |
C 5:15, JV 6:30 |
Platte-Geddes Elementary and Multi-Purpose Room | ||
9/22/22 | vs Chamberlain | W 3-0 (25-5, 25-4, 25-15) | 43 | 5-21 |
Triangular with Bon Homme & Burke |
Bon Homme High School | ||
9/22/22 | @ Bon Homme | W 3-1 (18-25, 25-13, 25-19, 25-19) | 49 | 15-13 |
Triangular hosted by BHHS |
Bon Homme High School | ||
9/26/22 | vs Tripp-Delmont/Armour | W 3-0 (25-14, 25-9, 25-12) | 50 | 23-4 |
JV starts at 6:30 |
Burke High School | ||
9/29/22 | @ Boyd County, NE | W 3-0 (25-18, 25-13, 25-18) | 44 | 8-22 |
JV starts at 6:30 |
Boyd County High School | ||
10/1/22 | @ Avon | W 2-0 (25-10, 25-6) | 44 | 9-17 | Andes Central High School | |||
10/1/22 | vs Centerville | W 2-0 (25-10, 25-18) | 44 | 11-18 |
Great Plains Conference Tournament |
Andes Central High School | ||
10/1/22 | vs Corsica-Stickney | W 2-0 (25-5, 25-6) | 44 | 7-18 |
Great Plains Conference Tournament |
Andes Central High School | ||
10/1/22 | vs Tripp-Delmont/Armour | W 2-0 (25-14, 25-17) | 50 | 23-4 |
Great Plains Conference Tournament-Championship |
Andes Central High School | ||
10/4/22 | @ Avon | W 3-0 (25-6, 25-21, 25-14) | 44 | 9-17 |
C-match at 5:00 |
Avon Main Gymnasium | ||
10/6/22 | @ Corsica-Stickney | W 3-0 (25-6, 25-16, 25-16) | 44 | 7-18 | Corsica-Stickney High School | |||
10/11/22 | vs Andes Central/Dakota Christian | W 3-0 (25-11, 25-10, 25-8) | 44 | 8-21 |
JV starts at 6:30, C-match at 5:15 |
Burke High School | ||
10/13/22 | vs Gregory | W 3-0 (25-19, 25-10, 25-9) | 44 | 12-15 |
Dig Pink JH, C, JV, Varsity |
Burke High School | ||
10/18/22 | vs Gayville-Volin | W 3-0 (25-22, 25-17, 25-8) | 47 | 19-10 |
JV starts at 5:30 |
Burke High School | ||
10/22/22 | vs Chamberlain | W 2-0 (25-5, 25-7) | 43 | 5-21 |
SESD Conference Tournament |
Winner High School | ||
10/22/22 | vs Parkston | W 2-0 (25-19, 25-18) | 49 | 16-14 |
SESD Conference Tournament |
Winner High School | ||
10/22/22 | vs Platte-Geddes | W 2-0 (25-23, 26-24) | 52 | 24-7 |
SESD Conference Tournament |
Winner High School | ||
10/22/22 | @ Wagner | L 1-2 (8-25, 25-17, 22-25) | 41 | 28-3 | Winner High School | |||
10/24/22 | vs Wagner | W 3-2 (20-25, 24-26, 25-19, 25-20, 15-10) | 52 | 28-3 |
5:15 C Start 6:15 JV |
Wagner High School | ||
10/25/22 | vs Parkston | W 3-0 (25-13, 25-16, 25-23) | 49 | 16-14 |
JV starts at 6:30, C-match at 5:15 |
Burke High School | ||
11/1/22 | vs Corsica-Stickney | W 3-0 (25-13, 25-13, 25-14) | 7-18 |
Class B - Region 5 Quarterfinal - 20 min. after 1st match |
Burke High School | |||
11/3/22 | vs Gregory | W 3-0 (25-8, 25-13, 25-6) | 12-15 |
Class B - Region 5 Semifinal, 2nd match will start approximately 20 min. following |
South Central Jr & Sr High School | |||
11/8/22 | vs Kadoka Area | W 3-0 (25-17, 25-16, 25-15) | 14-14 |
Class B - SoDak 16 |
Chamberlain Armory | |||
11/17/22 | vs Castlewood | W 3-2 (13-25, 25-23, 25-19, 17-25, 15-13) | 19-7 |
Class B - State Quarterfinal |
Denny Sanford PREMIER Center | |||
11/18/22 | vs Chester | L 1-3 (26-24, 19-25, 25-27, 22-25) | 23-5 |
Class B - State Semifinal |
Denny Sanford PREMIER Center | |||
11/19/22 | vs Wolsey-Wessington | L 1-3 (25-19, 19-25, 24-26, 24-26) | 25-4 |
Class B - State Third Place |
Denny Sanford PREMIER Center | |||
9/21/23 | @ Chamberlain | W 3-0 (25-9, 25-13, 25-10) | 43 | 5-21 | Chamberlain Armory |
Opponent Win Percentage | Points For Win | Points For Loss |
---|---|---|
0.75 - 1.00 | 50 | 39 |
0.50 - 0.749 | 47 | 36 |
0.25 - 0.499 | 44 | 33 |
0.00 - 0.249 | 41 | 30 |