Burke Volleyball
    • Conference: 11-2
    • Class: 22-3
    • Opponent: 338-251
    • Home: 12-1
    • Away: 7-2
    • Neutral: 0-0
    • vs .500 : 9-3
    • vs .500 : 13-0
    • PF: 23.7
    • PA: 16.5
    • PD: +7.2
Date Opponent Result Location Caption
8/25/2022 vs team-logo Colome #253 W 3-0 (25-14, 25-13, 25-7) Burke High School 6:30 JV Start, C-match at 5:15
8/30/2022 @ team-logo Winner #205 W 3-0 (25-13, 25-19, 25-17) Winner High School C-match at 5:15
9/1/2022 @ team-logo Kimball/White Lake #97 W 3-0 (25-17, 25-22, 25-18) White Lake School 6:30 JV Start, C-match at 5:15
9/3/2022 vs team-logo St. Francis Indian #269 W 2-0 (25-9, 25-5) Gregory Memorial Auditorium Gregory Tournament
9/3/2022 vs team-logo Edgemont #213 W 2-0 (25-7, 25-10) Gregory Memorial Auditorium Gregory Tournament
9/3/2022 vs team-logo Colome #253 W 2-0 (25-11, 25-20) Gregory Memorial Auditorium Gregory Tournament-Championship
9/8/2022 vs team-logo St. Mary's, NE #16 L 2-3 (24-26, 25-15, 25-23, 27-29, 13-15) St. Mary's High School JV starts at 6:30
9/10/2022 vs team-logo Warner #13 W 2-1 (25-20, 21-25, 25-23) Arlington High School Arlington Volleyball Tournament
9/10/2022 vs team-logo Arlington #61 W 2-0 (25-23, 25-14) Arlington High School Arlington Tournament
9/10/2022 vs team-logo Elkton-Lake Benton #20 L 1-2 (25-22, 16-25, 13-25) Arlington High School Arlington Tournament
9/10/2022 vs team-logo Faulkton Area #101 W 2-0 (25-12, 25-13) Arlington High School Arlington Tournament
9/10/2022 vs team-logo Deubrook Area #79 W 2-0 (25-20, 25-14) Arlington High School Arlington Tournament
9/20/2022 @ team-logo Platte-Geddes #48 L 1-3 (22-25, 25-16, 9-25, 24-26) Platte-Geddes Elementary and Multi-Purpose Room C 5:15, JV 6:30
9/22/2022 vs team-logo Chamberlain #255 W 3-0 (25-5, 25-4, 25-15) Bon Homme High School Triangular with Bon Homme & Burke
9/22/2022 @ team-logo Bon Homme #120 W 3-1 (18-25, 25-13, 25-19, 25-19) Bon Homme High School Triangular hosted by BHHS
9/26/2022 vs team-logo Tripp-Delmont/Armour #64 W 3-0 (25-14, 25-9, 25-12) Burke High School JV starts at 6:30
9/29/2022 vs team-logo Boyd County, NE #94 W 3-0 (25-18, 25-13, 25-18) Boyd County High School JV starts at 6:30
10/1/2022 @ team-logo Avon #221 W 2-0 (25-10, 25-6) Andes Central High School
10/1/2022 vs team-logo Centerville #224 W 2-0 (25-10, 25-18) Andes Central High School Great Plains Conference Tournament
10/1/2022 vs team-logo Corsica-Stickney #230 W 2-0 (25-5, 25-6) Andes Central High School Great Plains Conference Tournament
10/1/2022 vs team-logo Tripp-Delmont/Armour #64 W 2-0 (25-14, 25-17) Andes Central High School Great Plains Conference Tournament-Championship
10/4/2022 @ team-logo Avon #221 W 3-0 (25-6, 25-21, 25-14) Avon Main Gymnasium C-match at 5:00
10/6/2022 @ team-logo Corsica-Stickney #230 W 3-0 (25-6, 25-16, 25-16) Corsica-Stickney High School
10/11/2022 vs team-logo Andes Central/Dakota Christian #215 W 3-0 (25-11, 25-10, 25-8) Burke High School JV starts at 6:30, C-match at 5:15
10/13/2022 vs team-logo Gregory #172 W 3-0 (25-19, 25-10, 25-9) Burke High School Dig Pink JH, C, JV, Varsity
10/18/2022 vs team-logo Gayville-Volin #126 W 3-0 (25-22, 25-17, 25-8) Burke High School JV starts at 5:30
10/22/2022 vs team-logo Chamberlain #255 W 2-0 (25-5, 25-7) Winner High School SESD Conference Tournament
10/22/2022 vs team-logo Parkston #86 W 2-0 (25-19, 25-18) Winner High School SESD Conference Tournament
10/22/2022 vs team-logo Platte-Geddes #48 W 2-0 (25-23, 26-24) Winner High School SESD Conference Tournament
10/22/2022 @ team-logo Wagner #26 L 1-2 (8-25, 25-17, 22-25) Winner High School
10/24/2022 vs team-logo Wagner #26 W 3-2 (20-25, 24-26, 25-19, 25-20, 15-10) Wagner High School 5:15 C Start 6:15 JV
10/25/2022 vs team-logo Parkston #86 W 3-0 (25-13, 25-16, 25-23) Burke High School JV starts at 6:30, C-match at 5:15
11/1/2022 vs team-logo Corsica-Stickney #230 W 3-0 (25-13, 25-13, 25-14) Burke High School Class B - Region 5 Quarterfinal - 20 min. after 1st match
11/3/2022 vs team-logo Gregory #172 W 3-0 (25-8, 25-13, 25-6) South Central Jr & Sr High School Class B - Region 5 Semifinal, 2nd match will start approximately 20 min. following
11/8/2022 vs team-logo Kadoka Area #169 W 3-0 (25-17, 25-16, 25-15) Chamberlain Armory Class B - SoDak 16
11/17/2022 vs team-logo Castlewood #54 W 3-2 (13-25, 25-23, 25-19, 17-25, 15-13) Denny Sanford PREMIER Center Class B - State Quarterfinal
11/18/2022 vs team-logo Chester #22 L 1-3 (26-24, 19-25, 25-27, 22-25) Denny Sanford PREMIER Center Class B - State Semifinal
11/19/2022 vs team-logo Wolsey-Wessington #39 L 1-3 (25-19, 19-25, 24-26, 24-26) Denny Sanford PREMIER Center Class B - State Third Place
9/21/2023 @ team-logo Chamberlain #255 W 3-0 (25-9, 25-13, 25-10) Chamberlain Armory
Privacy | Terms | © 2024 BOUND